search
REKLAMA
News

NOWY FILM AGNIESZKI HOLLAND. Są zdjęcia i data premiery

Karol Barzowski

8 lipca 2019

REKLAMA

Zdjęcia do najnowszego filmu Agnieszki Holland, zatytułowanego Szarlatan, zostały zakończone. Znamy już datę premiery – produkcja pojawi się na ekranach 20 lutego 2020 roku. Niewykluczone, że polska reżyserka zostanie zaproszona na festiwal filmowy w Berlinie, który zaczyna się dokładnie tego samego dnia.

Szarlatan opowiada autentyczną historię czechosłowackiego uzdrowiciela Jana Mikoláška. Mężczyzna żył w latach 1887-1973 i choć nie miał wykształcenia medycznego, po pomoc zgłosiło się do niego około pół miliona ludzi. Byli wśród nich m.in. oficerowie z armii Hitlera, angielski król Jerzy VI czy premier i prezydent Czechosłowacji Antonín Zápotocký. Temu ostatniemu Mikolášek uratował nogę przed amputacją.

Szarlatan Agnieszka Holland

Mawiano, że Mikolášek był cudotwórcą, cieszył się ogromnym szacunkiem, ale po śmierci prezydenta stał się niewygodny dla komunistycznych władz. Zarzucono mu przestępstwa podatkowe i zajęto cały jego majątek. W końcu skazano go na więzienie. Aktor Ivan Trojan, który wcielił się w filmie w tę postać, stwierdził, że ludzie podziwiali talent i niekonwencjonalną naturę Mikoláška, ale zarazem jej nie akceptowali.

W rozmowie z “Variety” Holland powiedziała:

Kiedy przeczytałam scenariusz, uznałam, że to mocna historia, pełna tajemnic. Kiedy czytam coś takiego i postaci zaczynają się kształtować, próbuję to uchwycić, znaleźć znaczenie tej opowieści dla innych. Wtedy czuję, że historia rośnie we mnie, i mam wielką potrzebę przekazania jej. Ta kiełkowała we mnie od lat.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Holland bierze na tapet temat uzdrowień. Kwestię tę poruszyła już w filmie Julia wraca do domu z 2002 roku (walczył on o Złotego Lwa w Wenecji; w głównej roli wystąpiła Miranda Otto, a więc Éowina z Władcy pierścieni).

Mamy do czynienia z koprodukcją czesko-irlandzko-słowacko-niemiecką. Scenariusz napisał Marek Epstein, zdobywca Czeskiego Lwa za film W cieniu. Za muzykę odpowiada Antoni Łazarkiewicz, a za zdjęcia – doświadczony Martin Štrba, trzykrotny laureat najważniejszej czeskiej nagrody filmowej, m.in. za inne dzieło Holland, Gorejący krzew.

Przypomnijmy, że ostatni film naszej reżyserki to anglojęzyczny Obywatel Jones, traktujący o wielkim głodzie na Ukrainie. Premiera w Polsce przewidziana jest na październik.

Oto kilka zdjęć z najnowszej produkcji:

Szarlatan Agnieszka Holland

Szarlatan Agnieszka Holland

Szarlatan Agnieszka Holland

Szarlatan Agnieszka Holland

REKLAMA