search
REKLAMA
News

Nowe doniesienia w sprawie przywrócenia PRZEMINĘŁO Z WIATREM na HBO MAX

Łukasz Budnik

14 czerwca 2020

REKLAMA

W tym tygodniu poruszenie wywołał fakt, że przedstawiciele platformy HBO Max postanowili tymczasowo usunąć Przeminęło z wiatrem z biblioteki serwisu. Zrobili to niedługo po apelu scenarzysty Johna Ridleya który stwierdził, że dzieło w reżyserii Victora Fleminga albo ignoruje horror jaki przeżywali niewolnicy w czasach przedstawionych w filmie, albo utrwala stereotypy dotyczące czarnoskórych osób.

W oświadczeniu włodarze platformy zaznaczyli, że film powróci do biblioteki ze stosownym komentarzem na ten temat, sytuacja wzbudziła jednak na tyle duże poruszenie wśród widzów, że ci masowo ruszyli do serwisu Amazon by zakupić klasyczne dzieło na nośnikach fizycznych. The Washington Post przekazało nowe informacje na temat powrotu filmu Fleminga do serwisu, jednak nie są to na ten moment informacje potwierdzone przez włodarzy HBO Max. Według serwisu i jego źródeł, w najbliższych dniach zostanie nagrany materiał, w którym czarnoskóry uczony i autorytet w dziedzinie historii Afroamerykanów w USA omówi zgodność Przeminęło z wiatrem z faktami, sposób, w jaki przedstawia się czarnoskórych i problem, jaki to tworzy. Według doniesień, film Fleminga może wrócić na HBO Max w ciągu kolejnego tygodnia.

Ponownie przytaczamy treść oświadczenia opublikowanego przez serwis:

“Przeminęło z wiatrem” to produkt swoich czasów i przedstawia uprzedzenia rasowe i etniczne które, niestety, były powszechne w amerykańskim społeczeństwie. Rasizm był zły wtedy i jest zły teraz, a my czuliśmy, że trzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych uprzedzeń byłoby nieodpowiedzialne. Sposób, w jaki przedstawiono te aspekty stoi w opozycji do wartości wyznawanych przez WarnerMedia, zatem kiedy film wróci na HBO Max, nastąpi to z uwzględnieniem dyskusji o historycznym kontekście i potępieniem tych obrazów. Będzie jednak pokazany w oryginalnej wersji – w innym wypadku byłoby to jak stwierdzenie, że te uprzedzenia nigdy nie istniały. Jeśli mamy tworzyć sprawiedliwą przyszłość z uwzględnieniem mniejszości, musimy najpierw zrozumieć naszą historię.

Ruch HBO Max skrytykowali między innymi senator Ted Cruz i była dziennikarka Fox News, Megyn Kelly, która zastanawiała się, czy usunięte zostaną też wszystkie filmy, gdzie kobiety traktuje się jak obiekt.

Przypomnijmy, że Przeminęło z wiatrem otrzymało 8 Oscarów, w tym pierwszy historii dla czarnoskórej osoby, aktorki Hattie McDaniel.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA