search
REKLAMA
News

Nie żyje PETER FONDA, współtwórca SWOBODNEGO JEŹDŹCA

Łukasz Budnik

17 sierpnia 2019

REKLAMA

W wieku 79 lat zmarł Peter Fonda, który do historii kina przeszedł jako współtwórca kultowego Swobodnego jeźdźca (zagrał w nim też rolę Wyatta). Przyczyną śmierci były powikłania związane z rakiem płuc.

Odejście aktora zostało potwierdzone przez jego rodzinę. W swoim oświadczeniu piszą, że nie znajdują słów, by wyrazić swój ból i proszą o uszanowanie ich prywatności. Dodają również, by na cześć aktora wznieść toast za wolność.

Fonda wywodził się z aktorskiej rodziny – był synem legendarnego Henry’ego Fondy, bratem Jane i ojcem Bridget. W swojej karierze był dwukrotnie nominowany do Oscara, za scenariusz do Swobodnego jeźdźca wraz z Dennisem Hopperem i Terrym Southernem) oraz za najlepszą rolę męską w Złocie Uleego (1997). Za występ w tym drugim filmie otrzymał Złoty Glob. Drugim filmem, który przyniósł mu tę nagrodę, była telewizyjna Pasja Ayn Rand.

Ostatnim filmem, w którym zobaczymy aktora będzie wojenny The Last Full Measure, którego premiera zaplanowana została na 25 października tego roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA