search
REKLAMA
News

Nie żyje IVAN REITMAN, reżyser m.in. “Pogromców duchów” i “Gliniarza w przedszkolu”

Ivan Reitman miał 75 lat.

Łukasz Budnik

14 lutego 2022

reitman
REKLAMA

Jak poinformowały zagraniczne media, w wieku 75 lat zmarł Ivan Reitman, reżyser takich produkcji, jak Pogromcy duchów oraz Gliniarz w przedszkolu. Śmierć twórcy potwierdziła jego rodzina, która nazwała jego odejście niespodziewanym. Reitman zmarł we śnie.

Reitman urodził się 27 października 1946 roku w Komárnie w Czechosłowacji. Gdy miał 4 lata, wraz z rodzicami przeprowadził się do Kanady. W czasie nauki na uniwersytecie produkował i kręcił filmy krótkometrażowe. Po wyprodukowaniu kilku filmów pełnometrażowych, sam stanął za kamerą Foxy Lady z 1971 roku. Następnie kręcił Cannibal GirlsPulpety Szarże. W 1984 roku na ekrany trafili Pogromcy duchów, którzy okazali się finansowym i artystycznym sukcesem, zyskali wielu fanów i pięć lat później doczekali się pierwszego sequela. W międzyczasie Reitman zrealizował jeszcze m.in. Bliźniaków, Gliniarza w przedszkoluDave’a oraz Juniora. W latach 90. wyprodukował także kilka filmów, w tym Beethovena oraz Kosmiczny mecz.

pogromcy 1

W późniejszych latach wyreżyserował m.in. filmy Moja super eksdziewczyna oraz Sex story. Jego ostatnim filmem był Ostatni gwizdek z Kevinem Costnerem. Uczestniczył w tworzeniu filmu Pogromcy duchów. Dziedzictwo reżyserowanym przez jego syna, Jasona Reitmana. Wyprodukował ten film oraz wystąpił w nim za pomocą motion capture, wcielając się w ducha Egona, granego wcześniej przez Harolda Ramisa.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA