search
REKLAMA
News

Nie żyje IRRFAN KHAN, znany między innymi z ŻYCIA PI

Łukasz Budnik

29 kwietnia 2020

REKLAMA

Reżyser Shoojit Sircar poinformował na Twitterze, że w wieku 53 lat zmarł Irrfan Khan, indyjski aktor, któremu światową sławę przyniosły między innymi role w Życiu Pi oraz Slumdogu. Milionerze z ulicy

Aktor urodził się w 1967 roku w Dżajpurze, a do Bombaju przeniósł się w wieku 20 lat. Debiutował w serialach telewizyjnych, a jego pierwszym filmem był Salaam Bombay! z 1988 roku. Khan rozwijał swoją wielką karierę gwiazdy Bollywood. W 2001 roku wystąpił w Wojowniku Asifa Kapadiego – rola ta okazała się dla niego przełomowa i otworzyła drogę do kolejnych projektów. Poza licznymi występami w filmach bollywoodzkich miał też na koncie role w Hollywood, we wspomnianych Życiu Pi Slumdogu, jak również w Niesamowitym Spider-Manie czy Jurassic World. Filmy, w których wystąpił, do 2017 roku zarobiły łącznie prawie 4 miliardy dolarów w box-office. Był kilkakrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia, otrzymał też Padmę Shri, indyjskie trofeum honorujące wkład w rozwój kultury.

Khan w 2018 roku informował, że wykryto u niego rzadki guz neuroendokrynny. Leczeniu poddawał się cały rok. Wczoraj został przyjęty do szpitala w Bombaju – powodem była infekcja nerek. Niestety, zmarł kolejnego dnia. Miał żonę i dwóch synów.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA