search
REKLAMA
News

STEPHEN KING pierwotnie nie chciał, żeby “Doktor Sen” nawiązywał do filmowego “Lśnienia”. Reżyser opowiada

Stephen King nie ukrywa, że nie lubi “Lśnienia” Kubricka.

Łukasz Budnik

27 listopada 2022

REKLAMA

W 2019 roku na ekrany trafił film Doktor Sen, który był zarówno adaptacją książki Stephena Kinga, jak i kontynuacją filmowego Lśnienia Stanleya Kubricka. Główną rolę zagrał Ewan McGregor, który zagrał Danny’ego Torrance’a, dorosłego syna bohatera, w którego w Lśnieniu wcielał się Jack Nicholson. 

Reżyser Mike Flanagan opowiedział ostatnio o tym, jak Stephen King – który nie przepada za filmem Kubricka – zareagował na pomysły dotyczące Doktora Sen i powiązań z poprzednim filmem.

Zaproponowałem, że zachowamy wizualny styl Kubricka i lokalizację, jaką jest Overlook. Na początku odmówił. King naprawdę nie lubi filmu Kubricka, a jego priorytetem była adaptacja “Doktora Sen”, nie powrót do “Lsnienia”. Powiedziałem, że jeśli nie chce, żebym to robił, odejdę, zanim zrobię coś, co mu się nie spodoba. Na koniec powiedziałem jednak, żeby wyobraził sobie Overlook, walące się i przegniłe, a w nim Dana Torrance’a, który wchodzi, aby je “obudzić”. Trafia do znajomego baru, a my widzimy znanego nam barmana – tylko że tym razem to jego ojciec. Po czasie oczekiwania, King odezwał się znowu i powiedział, żebyśmy to zrobili.

King od czasu premiery Lśnienia otwarcie mówił o swojej niechęci do tej adaptacji, m.in. za odejście od materiału źródłowego. Doktor Sen zdobył dobre recenzje krytyków, jednak wynik finansowy filmu został uznany za rozczarowanie (72 miliony dolarów przy maksymalnie 55 milionach budżetu). 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA