search
REKLAMA
News

Nie żyje Franciszek Pieczka. Legendarny aktor miał 94 lata

Żegnamy.

Łukasz Budnik

23 września 2022

REKLAMA

Nie żyje legendarny aktor Franciszek Pieczka. Wieści na ten temat przekazało Radio Dla Ciebie na podstawie informacji uzyskanych od rodziny aktor, a potwierdził jest prezes Związku Artystów Scen Polskich. Miał 94 lata.

Franciszek Pieczka urodził się w Godowie 18 stycznia 1928 roku. W młodości był organistą i pracował na roli. Po wojnie, w 1954 roku ukończył PWST w Warszawie, a potem grał w teatrach m.in. w Jeleniej Górze oraz Nowej Hucie. Pojawiał się też na ekranie, występując w takich produkcjach, jak Pokolenie Andrzeja Wajdy, Matka Joanna od Aniołów Jerzego Kawalerowicza oraz Rękopis Znaleziony w Saragossie. Później dołączył do serialu Czterej pancerni i pies, gdzie zagrał rolę Gustlika – do samego końca pozostawała ona jednym z jego najsłynniejszych dokonań.

W dalszych latach oglądać go można było w takich filmach i serialach, jak Żywot Mateusza, Perła w koronieWeseleChłopiPotop czy Ziemia obiecana. Jeszcze później występował między innymi w AusteriiBliźnieJańciu Wodniku, Konopielce, Przyjaciołach wesołego diabła oraz Quo Vadis, gdzie zagrał świętego Piotra. Popularnością cieszyła się jego postać z serialu Ranczo. W międzyczasie nadal grywał na deskach teatru.

Był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orłem za Osiągnięcia Życia oraz Orderem Orła Białego.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA