search
REKLAMA
News

Nie żyje Angela Lansbury, znana m.in. z serialu “Napisała: Morderstwo”

Angela Lansbury miała 96 lat.

Łukasz Budnik

12 października 2022

angela lansbury
REKLAMA

W wieku 96 lat zmarła Angela Lansbury, aktorka filmowa i teatralna oraz piosenkarka, znana m.in. z roli Jessiki Fletcher z serialu Napisała: Morderstwo. W swojej karierze była trzykrotnie nominowana do Oscara, pięć razy zdobywała nagrodę Tony i sześć razy Złoty Glob. Zmarła w swoim domu w Los Angeles.

Aktorka urodziła się 16 października 1925 roku, a do USA przeniosła się w czasie II wojny światowej. W Nowym Jorku uczyła się aktorstwa, a karierę zaczynała od występów w klubach i teatrach. W filmie zadebiutowała w 1944 roku, występując w Gasnącym płomieniu, który dał jej nominację do Oscara (pozostałe otrzymała za Portret Doriana Graya i Przeżyliśmy wojnę. W kolejnych latach pojawiała się w takich produkcjach, jak m.in. Długie, gorące lato, Opowieść wszech czasówŚmierć na NiluTowarzystwo wilków, Niania. Użyczała głosu w Pięknej i bestii oraz Anastazji. Ostatni raz widzieliśmy ją na ekranie w Mary Poppins powraca. W latach 1984-1996 występowała we wspomnianym serialu Napisała: Morderstwo, za który zdobyła Złote Globy i była nominowana do Emmy za każdy sezon produkcji. Równocześnie grywała w teatrze, np. w Mame oraz Wożąc panią Daisy.

lansbury

Była laureatką Honorowego Oscara, którego otrzymała w 2013 roku. Odznaczono ją także Orderem Imperium Brytyjskiego oraz tytułem Damy Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA