search
REKLAMA
News

NATALIE PORTMAN: “Seksualizowanie mnie w młodości sprawiło, że się bałam”

Łukasz Budnik

13 grudnia 2020

REKLAMA

Gdy na ekrany trafiał Leon zawodowiec, wcielająca się w rolę Matyldy Natalie Portman miała 13 lat. Urodzona w 1981 roku aktorka niedługo później dodała do swojej filmografii kolejne tytuły, a jej popularność stale rosła – tylko w latach 90. oglądaliśmy ją w takich produkcjach, jak GorączkaPiękne dziewczynyWszyscy mówią: kocham cię oraz wreszcie pierwszą część Gwiezdnych wojen – Mroczne widmo. Portman pojawiło się ostatnio w podcaście “Armchair Expert”, gdzie przyznała, że nie wiąże z tamtym czasem wyłącznie miłych wspomnień.

Aktorka opowiedziała o tym, jak się wówczas czuła i jak dostosowywała swoje zachowanie.

Byłam świadoma, że przedstawiają mnie jako swego rodzaju “Lolitę”. Seksualizowanie mnie w dzieciństwie sprawiło, że znikła moja własna seksualność, ponieważ bałam się tego i czułam, że sposób na to, aby być bezpiecznym to tworzenie wokół siebie aury typu “jestem konserwatywna” oraz “jestem poważna i powinieneś mnie szanować” oraz “jestem inteligentna” i “nie patrz tak na mnie”. Tymczasem w takim wieku masz swoją seksualność i chcesz ją eksplorować, być otwartą. Niekoniecznie jednak czujesz się bezpiecznie w towarzystwie starszych, zainteresowanych mężczyzn.

Rodzice

Portman dodała, że musiała wybudować “fortecę” aby się bronić, a to oznaczało stawianie granic w przypadku pewnych ról czy projektów. Aktorka zauważa, że wiele osób miało wówczas wrażenie, że jest bardzo poważną osobą, a ona sama to podtrzymywała w celach bezpieczeństwa, sądząc, że jeśli ktoś będzie ją szanować, to nie będzie traktować jej przedmiotowo. W czasach nastoletnich Portman nie chciała uczestniczyć w scenach zbliżeń, bo martwiło ją, że zaburzy to sposób w jaki jest postrzegana.

To nie pierwszy raz, gdy Portman mówi o swoich doświadczeniach z dzieciństwa – w 2018 roku wspomniała o “seksualnym terroryzmie” którego doświadczyła w trakcie prac nad Leonem zawodowcem. Jej pierwszy list od fana był fantazją na temat gwałtu. Zrozumiała wówczas, że jeśli będzie otwarcie wyrażać swoją seksualność, będzie żyć w poczuciu zagrożenia. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA