search
REKLAMA
News

Mindy Kaling była “nieco zaskoczona” falą krytyki na temat serialu VELMA i pochodzenia bohaterki

Mindy Kaling użycza głosu Velmie w nadchodzącym serialu.

Łukasz Budnik

11 października 2022

mindy kaling velma
REKLAMA

W przyszłym roku odbędzie się premiera serialu poświęconego Velmie Dinkley, jednej z bohaterek seriali i filmów o przygodach Scooby-Doo. Velma z serialu będzie miała pochodzenie południowoazjatyckie. 

Głosu Velmie użyczy Mindy Kaling, która jest także jedną z producentek. Przeznaczona dla dorosłych animacja opowie o genezie Velmy, powszechnie uważanej za najmądrzejszą członkinię Mystery Inc. Poza Kaling swoje głosy użyczą Glenn Howerton jako Fred, Sam Richardson jako Norville (Shaggy) oraz Constance Wu jako Daphne.

Projekt od początku wzbudza kontrowersje w sieci i krytykę wielu osób; zaczęło się już od samego ogłoszenia, że Velma będzie innej rasy, a dyskusje ożywiły się także w zeszłym tygodniu, gdy okazało się, że Shaggy będzie czarnoskóry, a Daphne Azjatką. Sprawę skomentowała Kaling:

Uważam, że te postaci są ikoniczne, ale nie definiuje ich to, że są białe, z wyjątkiem Freda. Byłam nieco zaskoczona [negatywną reakcją], poza tym myślę, że większość Amerykanek pochodzenia hinduskiego będzie się mogła utożsamić z tą sceptyczną, ciężko pracującą i trochę niedocenioną bohaterką.

Aktorka porównała Velmę do innych “niekonwencjonalnych podejść do bohaterów” z zeszłych lat, np. do filmu Spider-Man uniwersum.

Kaling już w 2021 roku komentowała aferę słowami, że “jeśli pies może rozwiązywać zagadki, Velma może być brązowa”. W 2021 roku pojawiła się w programie Late Night With Seth Meyers, gdzie stwierdziła:

Kiedy ogłoszono, że użyczę głosu Velmie, ludzie byli szczęśliwi, więc ja też czułam się świetnie. Potem dodano, że Velma będzie tym razem pochodzić z Azji Południowej. To już nie zadowoliło ludzi. Pisali “Więc to nie Velma!”. Tego typu tweety. “Nie klasyczna Velma, o której zawsze myślę”. Tymczasem to nie powinna być dla ludzi niespodzianka. (…) Nie mogłam zrozumieć, dlaczego ludzie nie będą mogli wyobrazić, że inteligentna, nerdowska dziewczyna ze słabym wzrokiem, uwielbiająca rozwiązywać zagadki, może być Hinduską. W Indiach też mamy nerdów.

Nie wiadomo, czy Velma z serialu będzie lesbijką – orientację bohaterki potwierdzono ostatnio przy innej okazji. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA