search
REKLAMA
News

Kompozytor muzyki do serii PIŁA pobił rekord Johna Williamsa. Poznajcie szczegóły

“Piła X” jest już w kinach.

Łukasz Budnik

30 września 2023

REKLAMA

W kinach możemy oglądać już Piłę X, najnowszą odsłonę rozpoczętej w 2004 roku serii, w dodatku zdecydowanie najlepiej ocenianą (jedyną “świeżą” w serwisie Rotten Tomatoes). Dziesiąta część cyklu pomogła Charliemu Clouserowi – należącemu niegdyś do zespołu Nine Inch Nails – na ustanowienie rekordu wśród amerykańskich kompozytorów i przebicie osiągnięcia Johna Williamsa.

Jak być może się domyślacie, spośród wszystkich kompozytorów z USA, to Clouser ma teraz na koncie najwięcej ścieżek dźwiękowych napisanych do jednego cyklu. Muzyk jest z serią od samego początku i to on jest odpowiedzialny za rozpoznawalny motyw przewodni, który pojawia się w każdej odsłonie. Przypomnijmy, że Williams stworzył dziewięć soundtracków do Star Wars, nie uczestnicząc przy tworzeniu spin-offów. Z okazji premiery Piły X, Clouser udzielił wywiadu IndieWire, w którym opowiedział między innymi o tym, że komponując do Pił, za pomocą dźwięków stara się oddać atmosferę sytuacji, w których znajdują się bohaterowie.

W recenzjach czytamy, że Piła X to najlepsza odsłona cyklu od czasu oryginału (a może nawet go przewyższająca), która zadowoli tych wyczekujących suspensu i brutalnych pułapek, ale też bardziej emocjonalna i skupiająca się na bohaterach. Strzałem w dziesiątkę okazuje się uczynienie Johna Kramera głównym bohaterem – dzięki temu wcielający się w niego Tobin Bell może w pełni pokazać swój talent.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA