search
REKLAMA
News

JOHN CLEESE krytykowany na Twitterze za komentarze dotyczące osób transpłciowych i wspieranie J.K. ROWLING

Łukasz Budnik

23 listopada 2020

REKLAMA

Kilka miesięcy temu J.K. Rowling, autorka serii książek o Harrym  Potterze, scenarzystka oraz producentka wywołała kontrowersje swoimi wpisami na temat transpłciowych osób, które przez wiele osób zostały uznane za transfobiczne. Tym razem podobną dyskusję wzbudził John Cleese.

Przypomnijmy pokrótce sytuację z Rowling. Pisarka przytoczyła na Twitterze artykuł, w którego tytule napisano o “osobach, która mają miesiączkę” – Rowling w prześmiewczy sposób zasugerowała, że chodzi zapewne o kobiety (autor w samym tekście wymieniał “kobiety, dziewczynki i inne osoby”). Pisarka zapewniała, że nie chciała zaatakować osób niebinarnych, ale zwrócić uwagę na to, że “płeć istnieje” i płyną z tego konsekwencje, zaś ją samą ukształtowało bycie kobietą. Później wzbudziła kolejne kontrowersje, polecając m.in. sklep mający w ofercie ubrania z transfobicznymi hasłami.

Autorkę wsparł we wrześniu John Cleese. Członek legendarnej grupy Monty Python został ostatnio spytany na Twitterze, jakie jest jego zdanie na temat poglądów Rowling o osobach transpłciowych. Cleese, który w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym zagrał Prawie Bezgłowego Nicka, odpowiedział, że nie jest nimi zainteresowany i ma nadzieję, że są szczęśliwi, a sam ma inne zmartwienia.

Gdy inny użytkownik spytał Cleese’a, dlaczego nie pozwoli być ludziom tym, kim chcą, aktor odpisał, że w głębi chciałby być policjantką z Kambodży i spytał, czy jest to dozwolone.

W kolejnym wpisie Cleese odniósł się do zarzutów o powierzchowne spojrzenie na temat. Aktor przyznał, że tak właśnie jest i dodał: “Jedna rzecz. Kiedy kobieta, która była niegdyś mężczyzną rywalizuje z kobietą, która zawsze nią była, ma przewagę, bo odziedziczyła ciało mężczyzny, które zwykle jest większe i silniejsze. Czy to udowadnia, że mam fobię?”

Wpisy Cleese’a spotkały się z krytyką i zarzutami transfobii. Jonathan Van Ness, gwiazda programu Queer Eye, napisał do Cleese’a, że ludzie transpłciowi nie są dobrze traktowani, a wręcz przeciwnie, mordowani na całym świecie, natomiast aktor dorzuca od siebie kolejne transfobiczne komentarze. Dał też do zrozumienia, że Cleese i Rowling reprezentują grupę, której trudno sobie wyobrazić jak to jest należeć do mniejszości gdziekolwiek na świecie. Kilka słów dorzucił artysta Rob Sheridan – on stwierdził, że Cleese i Rowling oboje są transfobami i wyraził zdziwienie, jak często kwestia czyjejś płci angażuje białych, bogatych ludzi, na których nigdy osobiście nie wpłynie.

Co wy sądzicie o tej sprawie?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA