search
REKLAMA
News

HARRISON FORD podczas Oscarów zacytował dawne uwagi studia o ŁOWCY ANDROIDÓW. “Czy oni są naćpani?”

Łukasz Budnik

26 kwietnia 2021

REKLAMA

Jednym z najpopularniejszych momentów tegorocznej gali Oscarów okazał się ten, w którym Harrison Ford przyznawał nagrodę za najlepszy montaż. Aktor wykorzystał tę okazję, aby przytoczyć uwagi przedstawicieli studia po testowych pokazach kultowego dziś Łowcy androidów (który, przypomnijmy, po premierze okazał się porażką finansową). 

Ford wyjął notatki i stwierdził, że to komentarze na temat pewnego filmu, w którym wystąpił. Słowa brzmiały:

Otwarcie jest zbyt pocięte. Dlaczego narracja jest tak okropna? On brzmi jak naćpany. Czy oni wszyscy byli naćpani? Scena z Deckardem przy pianinie jest zbyt rozwleczona. Dialog z retrospekcji wprowadza zamieszanie. Czy on słucha nagrania? Dlaczego potrzebujemy trzeciego cięcia na jajka? Muzyka na ulicach jest okropna. Musimy użyć Vangelisa. Po śmierci Zory robi się śmiertelnie nudno. Ten film jest gorszy z każdym seansem.

Wspomniana w notatkach narracja została narzucona przez studio, a jej celem miała być pomoc widzom w zrozumieniu, co dzieje się aktualnie na ekranie. Ford nigdy nie był zwolennikiem tego pomysłu, a wersja użyta w kinowej wersji filmu jest którymś z kolei podejściem aktora do nagrania. W kolejnych wersjach produkcji, zgodnych z wizją Ridleya Scotta i niezmąconych ingerencją studia, narracji nie ma.

Swoje wystąpienie Ford podsumował stwierdzeniem, że proces montażu bywa nieco skomplikowany, a te notatki pomagają to zrozumieć. Tegoroczna nagroda powędrowała do Sound of Metal. Poniżej zobaczycie klip z gali:

 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA