search
REKLAMA
News

Dlaczego kostium Batmana w BATMAN FOREVER miał gumowe sutki? Projektant wyjaśnia

W “Batman Forever” stanowisko reżysera przejął Joel Schumacher.

Łukasz Budnik

7 czerwca 2022

REKLAMA

Batman Forever Joela Schumachera był znaczącym odejściem od stylistyki zaproponowanej wcześniej przez Tima Burtona. Jednym z elementów filmu, o których do dziś toczą się dyskusje, były gumowe sutki na kostiumie noszonym przez Vala Kilmera (a później, w Batmanie i Robinie, także przez George’a Clooneya). Po latach głos na ten temat zabrał kostiumograf pracujący przy filmie, Jose Fernandez.

W rozmowie z MEL twórca wyjaśnia:

To ja dodałem sutki do kostiumu Vala Kilmera w “Batman Forever”. To nie była kwestia żadnego fetyszu, a raczej inspiracja rzymskimi zbrojami centurionów. W komiksach bohaterowie zawsze wyglądają jakby byli nadzy i pomalowani sprayem. Chodziło wyłącznie o anatomię. Nie wiem, co wtedy krążyło mi po głowie, ale tak to pamiętam. Zatem dodałem sutki. Nie miałem pojęcia, że zrobi się wokół tego taki szum.

Największe poruszenie wokół sutków na kostiumie wywołał dopiero Batman i Robin, gdzie były bardziej uwydatnione, m.in. przez jaśniejszy kolor stroju. Fernandez wyjaśnia, że Schumacher był zachwycony dodatkiem i chciał, żeby sutki zwracały uwagę – dosłownie miały sterczeć. Zmieniono więc ich projekt, choć Fernandez podkreśla, że nie był przechylny temu pomysłowi i uważał, że jest to absurd.

Pełny wywiad z Fernandezem przeczytacie tutaj.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA