search
REKLAMA
News

DENIS VILLENEUVE krytycznie o filmach Marvela. “Tworzone na zasadzie kopiuj-wklej”

Denis Villeneuve udziela wywiadów z okazji premiery “Diuny”.

Łukasz Budnik

16 września 2021

REKLAMA

Od pierwszej uwagi Martina Scorsesego na temat filmów superbohaterskich minęło już 1,5 roku, jednak temat wciąż powraca w wywiadach z ludźmi kina. Tym razem odniósł się do nich Denis Villeneuve, którego Diuna debiutuje aktualnie na kilku europejskich rynkach.

Przypomnijmy, że według Scorsesego filmy superbohaterskie (ze wskazaniem na Marvela) to nie kino, lecz park rozrywki który powoduje, że bardziej ambitne i artystyczne filmy mają mniej miejsca na ekranie i nie dysponują odpowiednimi pieniędzmi. Reżyser dodał później, że choć produkcje te są tworzone przez utalentowanych ludzi, nie ma w nich nic rewolucyjnego, żadnej tajemnicy i stawki, a ich celem jest zaspokojenie konkretnych wymagań. W ten sposób są jedynie kombinacją określonej liczby motywów.

W nowym wywiadzie Villeneuve także krytycznie odniósł się do produkcji Marvela.

Być może problemem jest to, że jest za dużo filmów Marvela które są tworzone na zasadzie “kopiuj-wklej”. Tego typu filmy zmieniły nas trochę w zombie… Istnieją jednak też te wartościowe duże i drogie filmy – nie umiem być całkiem pesymistyczny. (…) Kto powiedział, że wysokobudżetowy film nie może być jednocześnie przejawem artyzmu? Myślę o takich ludziach, jak Christopher Nolan i Alfonso Cuarón.

W innym wywiadzie Villeneuve uzupełnił swoją wypowiedź.

Skoro mowa o Marvelu, sprawa jest taka, że wszystkie te filmy są tworzone z tej samej formy. Niektórzy filmowcy mogą nadać temu trochę koloru, ale wszystkie są tworzone w jednej fabryce. Nie odbiera to niczego samym filmom, ale są one tworzone według jednego formatu.

Diuna po swoim debiucie na festiwalu w Wenecji zebrała w większości dobre recenzje. Villeneuve zaadaptował dopiero połowę literackiego pierwowzoru i chciałby stworzyć część drugą, jednak ta nie dostała jeszcze zielonego światła – wszystko zależy od tego, jak Diuna poradzi sobie w kinach i na HBO Max.

W Polsce widowisko trafi do kin 22 października.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA