search
REKLAMA
News

Rusza 12. LGBT FILM FESTIVAL

Dominika Nowicka

16 września 2021

REKLAMA

Już jutro rusza 12. edycja LGBT Film Festival – prawdziwe święto tęczowego kina, równości i tolerancji. Seanse odbędą się w ośmiu miastach między 17 września a 3 października. To największe tego typu wydarzenie filmowe w Europie Środkowo-Wschodniej!

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w Warszawie w 2010 roku, w ramach corocznej parady EuroPride. Dlatego sercem LGBT Film Festivalu jest warszawska Kinoteka. Chociaż, jak wspomina dyrektor Wiktor Morka, początki festiwalu były trudne, to udało się stworzyć kulturalną przestrzeń przyjazną osobom LGBT+.

Co zobaczymy na LGBT Film Festivalu?

Festiwal otworzy film Łabędzi śpiew z życiową rolą Udo Kiera, a zwieńczy go nagradzany Dlaczego nie ty. Oprócz dokumentów i fabuł dużą popularnością od lat cieszą się też kolekcje szortów – w ramach nich zobaczymy filmy transowe, lesbijskie i gejowskie. Warta uwagi jest również sekcja Zakazana klasyka kina LGBT w Polsce – znajdziemy w niej m.in. film Westler oparty na osobistej historii reżysera Wielanda Specka, współtwórcy nagrody Teddy, przyznawanej filmom LGBT na Berlinale. Łącznie będzie można zobaczyć ponad 50 filmów! Ważny element festiwalu stanowią również dyskusje po seansach, które wprowadzają edukacyjny wymiar.

W myśl tworzenia inkluzywnego festiwalu wydarzenie udało się rozszerzyć na aż osiem miast w Polsce: oprócz Warszawy projekcje odbędą się też w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy. W dodatku pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że festiwal przybrał formę hybrydową i jest dostępny także w wersji online, przez co można w nim uczestniczyć z każdego miejsca.
Od 4 października część filmów będzie dostępna przez dwa tygodnie na platformie Outfilm.pl.

My tam będziemy, a Wy? 

Dominika Nowicka

Dominika Nowicka

REKLAMA