search
REKLAMA
News

Co połączyło Rooney Marę i Bena Mendelsohna? Intrygujący zwiastun filmu “Una”

Anna Ciarkowska

4 stycznia 2017

REKLAMA

Wszystko zaczyna się tak: do starszego mężczyzny przychodzi młoda kobieta. Jest między nimi napięcie. Łączy ich wspólna przeszłość, jakaś mroczna tajemnica, a może uczucie… Film Una ma swoją oficjalną premierę w styczniu 2017 roku. Miejmy nadzieję, że szybko zobaczymy go w polskich kinach, bo ta historia naprawdę intryguje.

Una porusza niezwykle mocny temat wykorzystywania seksualnego, kładąc, jak się wydaje, szczególny nacisk na proces odbudowy życia i pamięci po takich doświadczeniach, a także na relację między katem i ofiarą. To nie jest prosta historia, która ma zszokować widza brutalnymi scenami seksu, ale psychologiczny dramat, który niepokoi, wzrusza i chce dotrzeć do głębszych warstw przeżywania. To, co łączy Unę i Raya, można by do pewnego stopnia porównać z relacją znaną z Lolity. Co myśli Una -„Lolita” po 15 latach? Czy godzi się z tym, co się wydarzyło? Kim mógłby być Humbert Humbert, gdyby zamknął za sobą przeszłość i chciał po prostu normalnie żyć?

Kanwą filmu jest dramat Blackbird Davida Harrowera, dla którego inspiracją były losy skazanego za przestępstwa seksualne byłego żołnierza Marines Toby’ego Studebakera. Sztuka była wielokrotnie wystawiana i nagradzana. W zeszłym roku pojawiła się nawet na Broadwayu, w reżyserii Joego Mantella. Na deskach Belasco Theatre wystąpili Michelle Williams i Jeff Daniels, a przedstawienie pokazano w sumie 108 razy.

Warto dodać, że reżyserem jest Benedict Andrews, dla którego Una będzie filmowym debiutem. Ma on jednak na koncie szereg docenianych na całym świecie spektakli teatralnych, które realizował na scenach europejskich i amerykańskich. Współpracował przy okazji rozmaitych adaptacji m.in. z Cate Blanchett, Isabelle Huppert czy Gillian Anderson. Jak doświadczenia teatralne reżysera wpłyną na film?

Film ma szansę na powodzenie nie tylko z uwagi na temat i, jak można przypuszczać, intrygujący scenariusz, ale także dzięki obsadzie aktorskiej. W tytułowej roli zobaczymy Rooney Marę, która ma na koncie dwie nominacje do Oscara – za pierwszoplanową rolę w Dziewczynie z tatuażem i drugoplanową w filmie Carol. Ostatnio zagrała także w nominowanym do Złotych Globów głośnym Lion. Droga do domu. W filmie towarzyszy jej Ben Mendelsohn, który gra Raya. Aktor jest obecnie na fali wznoszącej po roli Orsona Krennica w Łotrze 1, który pobija rekordy kasowe. Niedawno ogłoszono, że wcieli się także w rolę szeryfa z Nottingham w filmie o Robin Hoodzie. Choć Una to drugi biegun kina, rozpoznawalność Mendelsohna po Gwiezdnych wojnach i oscarowe szanse Liona mogą pomóc w promocji tego z pewnością niełatwego w odbiorze filmu.

Dla wielbicieli filmów psychologicznych, nieco teatralnych, skupionych na emocjach i wnikaniu w międzyludzkie relacje, Una to tegoroczna pozycja obowiązkowa.

https://www.youtube.com/watch?v=vi8fdW-R_ek

REKLAMA