search
REKLAMA
News

Christopher Nolan ujawnił, że w MEMENTO jest zapowiedź TENET

Weronika Lipińska

17 grudnia 2020

REKLAMA

W niedawnym wywiadzie dla portalu Complex Christopher Nolan wyjawił, że koncepcja odwróconej entropii, na której jest oparte jego ostatnie widowisko science fiction była z nim już 20 lat temu podczas realizacji Memento. Ponadto, w tym thrillerze, który opowiada historię od końca, znajdziemy scenę, która otwarcie łączy go z Tenet na zasadzie cytatu.

Jedną z kluczowych scen w Tenet jest ta, w której twórcy podjęli próbę wyjaśnienia zjawiska odwracania czasu przez bohaterów. To sekwencja, gdzie widzimy, jak kula tkwiąca w szybie zostaje przez Protagonistę (John David Washington) wciągnięta z powrotem do lufy pistoletu. Zagorzali fani filmu Memento na pewno dostrzegli tu nawiązanie jeszcze przed deklaracją Nolana. Oto, co reżyser miał do powiedzenia o antycypowaniu odwróconej entropii w jego wcześniejszej pracy:

Miałem w głowie wizję, jak kula jest po prostu wysysana ze ściany do lufy pistoletu. To obraz, który zawarłem w Memento, aby zilustrować strukturę tego filmu, jednak zawsze miałem też ambicję, żeby zrobić film, w którym bohaterowie musieliby sobie radzić z fizyczną rzeczywistością takich warunków. W pewnym sensie pomysł wysuwa się na pierwszy plan, kiedy jest na to odpowiedni czas i jest to skomplikowany proces, więc robiłem te wszystkie inne rzeczy.

Faktycznie scena, która jest częścią genialnej sekwencji otwierającej Memento jest prawie bliźniacza do tej, w której Tenet objaśnia odwróconą entropię.  Bohater grany przez Guya Pearce’a mierzy do już zastrzelonego przez siebie mężczyzny, po czym nabój wraca do komory w lufie pistoletu. Trzeba przyznać, że takie nawiązanie niczym easter egg odwrócony w czasie jest wybitnie po Nolanowsku.

Poniżej możecie obejrzeć wspomnianą sekwencję otwierającą Memento.

Zdjęcie główne pochodzi z portalu movieweb.com.

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA