search
REKLAMA
News

Andrew Garfield broni metodycznego aktorstwa. “Nie chodzi o bycie dupkiem”

“Myślę, że nie rozumiesz, czym Metoda jest” – mówi Andrew Garfield.

Jakub Piwoński

24 sierpnia 2022

andrew garfield Andrew Garfield
REKLAMA

W ostatnim czasie wielu aktorów podważyło sensowność tzw. Metody Stanisławskiego, polegającej na bardzo dosłownym wcielaniu się w odgrywane postacie i niewychodzeniu z roli także poza momentem kręcenia. Mads Mikkelsen, David Harbour, Sebastian Stan – to między innymi ci aktorzy wyrazili krytykę odnośnie Metody. Andrew Garfield postanowił stanąć w jej obronie.

W podcaście Marca Marona Andrew Garfield powiedział, iż jego zdaniem Metoda bywa niezrozumiana.

Wydaje mi się, że krąży wiele nieporozumień dotyczących tego, czym jest aktorstwo Metody. Nie chodzi o bycie dupkiem dla wszystkich na planie.

Po czym tłumaczył:

Chodzi raczej o to, żeby żyć wiarygodnie w wyobrażonych okolicznościach. A przy tym pozostać miłym dla ekipy, być normalnym człowiekiem i móc porzucić rolę, kiedy trzeba, albo pozostać w niej, kiedy jest to potrzebne.

andrew garfield

Dodał także:

Aktorska Metoda to nie bzdura. Jeśli tak mówisz, to myślę, że nie wiesz, na czym ona polega. Albo po prostu pracowałeś z kimś, kto twierdzi, że jest aktorem Metody, ale w rzeczywistości nim nie jest. To też bardzo prywatna sprawa.

Garfield miał styczność z Metodą. Zdradził, że podczas pracy nad filmem Milczenie Martina Scorsesego, gdzie wcielał się w portugalskiego jezuitę, aktor przez sześć miesięcy pościł oraz zachował celibat.

 

 

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA