search
REKLAMA
Zestawienie

Zaskakujące WYKSZTAŁCENIE AKTORÓW. Od medycyny do aktorstwa

Dawid Konieczka

8 kwietnia 2019

REKLAMA

Zdecydowana większość aktorów i aktorek, niezależnie od tego, czy są międzynarodowymi gwiazdami ekranu, czy trzymają się raczej w cieniu, grając w małych produkcjach, ma wykształcenie aktorskie. Nawet ci, których umiejętności wielokrotnie podajemy w wątpliwość, skończyli stosowne studia bądź kursy. Jest jednak grupa aktorek i aktorów, którzy, choć zdobyli wykształcenie pozwalające im grać w teatrze i filmie, mogą również poszczycić się dyplomami w zupełnie innych dziedzinach. Przed wami zatem dziesięcioro ludzi ekranu, którzy kształcili się w odmiennych od aktorstwa kierunkach.

Ken Jeong – medycyna

the-hangover-3-ken-jeong-1

Ken Jeong kojarzony jest przede wszystkim z charakterystycznymi rolami komediowymi, z których najbardziej znane to Leslie Chow w trylogii Kac Vegas i Ben Chang w serialu Community. Z tego względu zaskakujące może wydać się to, jak poważnym zajęciem początkowo się parał. Komik uczęszczał na Uniwersytet Duke’a w Karolinie Północnej, a następnie, do 1995 roku, studiował medycynę w University of North Carolina School of Medicine. W tymże roku otrzymał tytuł lekarza medycyny. Praktykę odbył natomiast w Ochsner Baptist Medical Center i specjalizuje się w chorobach wewnętrznych, co potocznie określa się mianem interny. Ken przestał jednak wykonywać swój wyuczony zawód, w całości poświęcając się aktorstwu. Co ciekawe, Jeong jest twórcą i głównym aktorem w serialu Dr Ken, który bazuje na jego doświadczeniach jako lekarza.

Natalie Portman – psychologia

Rodzice

Zdobywczyni Oscara za rolę w Czarnym łabędziu, której kariera ostatnio nabiera coraz większego rozpędu, ma za sobą całkiem udany okres edukacji. Już na etapie szkoły średniej Natalie współtworzyła artykuły naukowe z dziedziny chemii, a jako kierunek studiów wybrała psychologię. Aktorka, która miała już wtedy na koncie role chociażby w Leonie zawodowcu, Gorączce i pierwszej części nowej trylogii Gwiezdnych wojen, aplikowała na Uniwersytet Harvarda pod swoim prawdziwym nazwiskiem Hershlag, częściowo po to, by uniknąć większego rozgłosu. Jak sama zresztą przyznała, edukacja była dla niej ważniejsza niż kariera filmowa. W 2003 roku Portman otrzymała tytuł Bachelor of Arts (w uproszczeniu odpowiednik polskiego licencjatu) z psychologii, a rok później uczęszczała na dodatkowe kursy Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Gerard Butler – prawo

butler-gerard-2

Jednym z bardziej znanych filmów z Gerardem Butlerem jest Prawo zemsty, którego oryginalny tytuł, tłumaczony dosłownie, brzmi: Obywatel przestrzegający prawa. Istotnie, nikt lepiej nie nadaje się do produkcji o takim tytule niż ten Szkot. Aktor z wykształcenia jest bowiem prawnikiem. Jednakże Butler mógł rozpocząć karierę filmową wyłącznie dzięki porażce, którą poniósł w niedoszłym zawodzie. Studiował prawo na Uniwersytecie w Glasgow, lecz przed ostatnim rokiem akademickim zrobił sobie przerwę i wyjechał do Kalifornii. To tam zaczęły się jego problemy z alkoholem, które ostatecznie zaprzepaściły jego karierę prawniczą. Po ukończeniu studiów Butler zabrał się do robienia aplikacji, ale przez swój alkoholizm często nie pojawiał się w pracy i został zwolniony. Wówczas przeprowadził się do Londynu, gdzie pracował dorywczo na różnych stanowiskach. W końcu los uśmiechnął się do Gerarda, gdy spotkał dawną znajomą zajmującą się castingiem w teatrze. Przyszły gwiazdor 300 poszedł na przesłuchanie do Koriolana, gdzie wywarł dobre wrażenie i dostał angaż.

Eva Longoria – kinezjologia i studia nad Chicanos

eva-longoria-desperate-housewives-1

Amerykanka meksykańskiego pochodzenia chyba już zawsze będzie kojarzona z rolą Gabrielle Solis z Gotowych na wszystko, za którą była nominowana między innymi do Złotego Globu. Tuż przed rozpoczęciem swojej kariery w telewizji Longoria uczęszczała na zajęcia w Texas A&M University – Kingsville, gdzie uzyskała dyplom Bachelor of Science z kinezjologii, czyli nauki zajmującej się ruchem ciała człowieka. Kiedy Eva była już rozpoznawalną aktorką, rozpoczęła studia na Uniwersytecie Stanowym Kalifornii, tym razem zajmując się badaniami nad kulturą Chicanos, Amerykanów pochodzenia meksykańskiego. Nawiązała tym samym do własnych korzeni, a w 2013 roku uzyskała tytuł magistra; w swojej pracy dyplomowej zajmowała się kwestią latynoskich kobiet w branżach naukowych, technologicznych, inżynieryjnych i matematycznych.

Teri Hatcher – matematyka

hatcher-teri-1

Podobnie jak wymieniona wyżej Eva Longoria, koleżanka z planu Gotowych na wszystko, Teri również studiowała coś zupełnie odmiennego od tego, czym zajęła się zawodowo. Znana też z serialu Nowe przygody Supermana Hatcher chodziła do De Anza College w Kalifornii, gdzie zajmowała się matematyką. Być może jej wybór ścieżki edukacji był związany z rodziną, a aktorka poszła niejako w ślady swoich najbliższych. Matka Teri, Esther, pracowała jako programistka w koncernie zbrojeniowym Lockheed Martin, a ojciec, Owen, był elektrotechnikiem i fizykiem jądrowym. Po otrzymaniu dyplomu Hatcher zrobiła edukacyjny zwrot o sto osiemdziesiąt stopni i skierowała swoje kroki ku American Conservatory Theater.

Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

W kinie szuka przede wszystkim kreatywności, wieloznaczności i autentycznych emocji, oglądając praktycznie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Darzy szczególną sympatią filmy irańskie, science fiction i te, które mówią coś więcej o człowieku. Poza filmami poświęca czas na inną, mniej docenioną sztukę gier wideo, szuka fascynujących książek, ogląda piłkę nożną, nie wyrasta z miłości do paleontologii i zastanawia się, dlaczego świat jest tak dziwny. Próbuje wprowadzać do swojego życia szczyptę ekologii, garść filozofii i jeszcze więcej psychologii.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA