search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Wired: EWOKI to najbardziej ZAAWANSOWANA TAKTYCZNIE siła militarna w świecie STAR WARS

Łukasz Budnik

4 grudnia 2019

REKLAMA

Zastanawialiście się kiedyś, kto w Gwiezdnych wojnach jest faktycznie najlepiej przygotowany do konfliktów zbrojnych? Imperium? Rebelia? Według portalu Wired, żadne z powyższych. To Ewoki, pocieszna rasa zamieszkująca księżyc Endor, jest najbardziej zaawansowaną taktycznie siłą militarną w świecie stworzonym przez George’a Lucasa.

Redaktorzy portalu twierdzą, że Imperium, które teoretycznie dysponuje najlepszymi narzędziami do tego, by bez problemu wygrywać w konfliktach zbrojnych, zupełnie ich nie wykorzystuje, a jakakolwiek taktyka podczas walki nie istnieje. Zamiast starać się odpowiednio rozstawić żołnierzy i machiny wojenne tak, aby przebić się przez obronę przeciwnika, dowódcy Imperium preferują mało subtelne “ustawienie się w linii i strzelanie w tym samym kierunku”. Nawet to wystarczy jednak przeciwko siłom Rebelii, która jest do walki przygotowana jeszcze gorzej i nie ma żadnych atutów na lądzie, co pokazała walka na Hoth z Imperium kontratakuje, gdzie rebelianci wyraźnie nie mieli przygotowanego planu by bronić się przed najeźdźcami.

Dlatego właśnie, według redaktorów Wired, Ewoki tak bardzo wyróżniają się na tle innych walczących i dlatego tak dobrze poszła im walka z garnizonem Imperium, nieprzystosowanym do tego, że ktoś rzeczywiście stanowi dla nich wyzwanie. Sam George Lucas mówił, że działanie Ewoków zainspirowane zostało taktykami z wojny w Wietnamie. Ewoki zmuszają wroga do reakcji na kilka zagrożeń jednocześnie, wytrącają ich z równowagi i przejmują inicjatywę w walce. Robią zasadzki, do których zwabiają przeciwnika, używają głośnych dźwięków by go zdezorientować, uciekają się do podstępów i skutecznie atakują zarówno z powietrza, jak i z lądu (kamienie, pnie drzew i inne narzędzia). To właśnie dzięki taktyce udaje im się pokonać bardziej zaawansowanego przeciwnika, a w efekcie przyczynić się pośrednio do całkowitego zgładzenia Imperium. 

Co sądzicie o takiej interpretacji? Cały artykuł na ten temat możecie przeczytać TUTAJ. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA