search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Według Katey Sagal ŚWIAT WEDŁUG BUNDYCH był seksistowski. Aktorka nie wierzy jednak w cenzurę

Maria Grzybowska

14 kwietnia 2021

REKLAMA

Świat według Bundych to serial komediowy oryginalnie emitowany przez telewizję Fox w latach 1987-1997, który zyskał wielką popularność także w Polsce. Choć sami aktorzy początkowo nie byli przekonani o jego sukcesie, to produkcja ostatecznie doczekała się aż 11 sezonów, a czołówka z piosenką „Love and Marriage ” w wykonaniu Franka Sinatry pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych do tej pory.

Serial w satyrycznym tonie przedstawiał życie lekko dysfunkcyjnej amerykańskiej rodziny. Ed O’Neill wcielał się tu w Ala Bundy’ego, leniwego i zgorzkniałego sprzedawcę butów, Katey Sagal w Peg – jego upierdliwą żonę, Christina Applegate grała Kelly, ich starszą i rozwiązłą córkę, a David Faustino Buda – niezbyt bystrego młodszego syna. Niewykluczone, że popularność serialu wynikała z przewrotnego wypaczenia motywu Amerykańskiego Snu w opowieść o nieudacznikach. Szczególnie, że w swoim czasie stanowił alternatywę dla pogodnych i poprawnych sitcomów takich jak np. Pełna chata.

Świat według Bundych

Choć ogólnym wyróżnikiem Świata według Bundych był brak poprawności politycznej, to produkcja wykazywała się też zaskakującą wrażliwością i postępowością w temacie związków homoseksualnych, o czym pisaliśmy wczoraj. Niemniej, jednym z wyróżników humorystycznych serialu była reprezentacja kobiet, którą odtwórczyni roli Peg wspominała przed laty w wywiadzie jako seksistowską:

Kobiety przedstawiane w tym serialu były kompletnie eksploatowane. Taki był Al Bundy – lubił gorące kobiety, a oni pokazywali je cały czas. Nie było to raczej zgodne z moim systemem wartości, jednak on nie ma nic do rzeczy z moim byciem aktorką. Zostałam zatrudniona, żeby odegrać rolę. Nie wierzę w cenzurę, wierzę za to, że moim zadaniem jako aktorki jest interpretacja materiału. Jeżeli pytasz mnie, czy uważam, że kobiety powinny być przedstawiane w mizoginistyczny, eksploatujący sposób, to oczywiście, że nie. Jednak rola Peg Bundy nie miała nic do rzeczy z moimi poglądami. To była moja praca.

Katey Sagal jest znana nie tylko jako Peg. Jedną z jej bardziej rozpoznawalnych ról jest też ta z serialu Synowie Anarchii, gdzie wcieliła się w Gemmę, nieustraszoną i niebezpieczną matronę gangu motocyklowego parającego się przestępczością zorganizowaną. Aktualnie aktorka promuje nowy serial Rebel. 

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA