Sequele

SEQUELE – Zakonnica w przebraniu

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Zakonnica w Przebraniu
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Emile ArdolinoWYSTĄPILI:
Whoopi Goldberg
Maggie Smith
Harvey Keitel
Kathy Najimy
Wendy Makkena
Mary Wickes

Podrzędna gwiazdka z Las Vegas staje się świadkiem morderstwa dokonanego przez ludzi Vince’a LaRoccy (jej kochanka). Po zgłoszeniu przestępstwa na policji zgadza się zeznawać przeciwko mafii. Do czasu rozprawy sądowej zostaje umieszczona w kryjówce – klasztorze katolickim i z powodzeniem odgrywa rolę siostry Mary Clarence. Szczególnie do gustu przypada jej odświeżenie skostniałej formuły chóru, co nie bardzo podoba się matce przełożonej. Całkiem miła dla oka komedia familijna, z brawurową rolą Whoopi Goldberg i nieco inną od dotychczasowych Harveya Keitela. Fabuła dość banalna, ale znakomite wykonanie klasycznych utworów katolickich bardzo umila oglądanie.

TYTUŁ POLSKI: Zakonnica w Przebraniu 2: Powrót Do Habitu
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Bill DukeWYSTĄPILI:
Whoopi Goldberg
Kathy Najimy
Barnard Hughes
Mary Wickes
James Coburn
Lauryn Hill

Siostrzyczki, znajome Deloris Van Cartier, odnajdują swą przyjaciółkę i namawiają do powrotu do klasztoru. Deloris powraca i już jako siostra Mary Clarence próbuje nauczyć śpiewu przyklasztorną grupę uczniów. Chór ma wystartować w lokalnych mistrzostwach. Mama jednej z członkiń chóru zabrania jej uczęszczania na lekcje śpiewu. Klasyczny sequel, gorszy od części pierwszej, nakręcony za szybko (niecały rok po premierze pierwszej części), z wtórnym, mniej śmiesznym scenariuszem. Owszem, Whoopi Goldberg wciąż pełna werwy, muzyka niezła, ale to zdecydowanie już za mało na dobrą produkcję. Do obejrzenia na raz.

CIEKAWOSTKI:

  • W obu częściach, prócz Whoopi Goldberg, swe role „siostrzyczek” powtórzyły: Kathy Najimy (jako siostra Mary Patrick), Mary Wickes (jako siostra Mary Lazarus), Wendy Makkena (jako siostra Mary Robert) oraz Maggie Smith (jako matka przełożona).
  • W sequelu, w drugoplanowej roli Rity Wilson można zobaczyć późniejszą gwiazdę muzyki Lauryn Hill (członkini The Fugees).
  • Pomniejsze role w drugiej części zagrali: James Coburn oraz niemiecki aktor komediowy Thomas Gottschalk.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Raczej nie. O filmie już dawno zapomniano, o Whoopi Goldberg również. W kasowych produkcjach już nie grywa, choć pewnie gdyby zaproponowano jej ponownie rolę siostry Mary Clarence – nie odmówiłaby.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane