search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Speed

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

speed
REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Speed: Niebezpieczna Prędkość
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jan De Bont
WYSTĄPILI:

Keanu Reeves
Sandra Bullock
Dennis Hopper
Jeff Daniels

Młody, bezkompromisowy i dobrze zapowiadający się gliniarz, zostaje wplątany w dość nieprzyjemną i nietypową sprawę. Za sprawą terrorysty który podłożył skomplikowaną bombę, miejski autobus pełen pasażerów nie może stracić szybkości gdyż ładunek wybuchowy natychmiast eksploduje. Akcja dzieje się w szczycie w dużej metropolii a wspomnianemu gliniarzowi pomaga niezbyt rozgarnięta pasażerka Annie. Film to absolutne arcydzieło kina akcji. Bez zbędnych dłużyzn i filozoficznych rozważań, które byłyby w tym przypadku nie na miejscu. De Bont mający doświadczenie w tym gatunku (jest operatorem kamery) znakomicie wykorzystał swe doświadczenie z planu. “Speed” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty, nie dając chwili na wytchnienie.

TYTUŁ POLSKI: Speed 2: Wyścig z Czasem
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jan De Bont
WYSTĄPILI:

Sandra Bullock
Jason Patric
Willem Dafoe
Temuera Morrison
Brian McCardie
Christine Firkins

Annie wyrusza z nowym narzeczonym w wymarzoną podróż ekskluzywnym statkiem wycieczkowym. Na jej nieszczęście znów musi podjąć nierówną walkę z kolejnym szalonym terrorystą, który tym razem za swój cel obrał sobie zlikwidowanie hamulców na statku, który w żaden sposób przez to nie chce się zatrzymać. Kompletna porażka. Film zrobiony nieudolnie i na siłę, z tragicznym scenariuszem i fatalnym aktorstwem. Jan De Bont od momentu zrobienia tego filmu nie może wrócić do dawnej formy. Film ratuje jedynie finałowa scena “cumowania” do portu 🙂

CIEKAWOSTKI:

  • W drugiej części (przewidując klapę) nie chciał zagrać Keanu Reeves, dlatego bohaterce granej przez Annie musiano znaleźć nowego partnera. Na nieszczęście został nim pozbawiony talentu Jason Patric, grający innego bohatera aniżeli Reeves.
  • Znów możemy zobaczyć w drugiej odsłonie “Speeda” epizod z przesympatycznym murzynem, któremu ponownie policjant dla dobra sprawy próbuje skonfiskować sprzęt (w pierwszej części to był samochód, w drugiej motorówka).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Coraz częściej mówi się o części trzeciej, na którą zdecydowanie nie ma ochoty Keanu Reeves. W planach wytwórnia 20th Century Fox nie ma też zaangażowania na stołek reżysera Jana De Bonta.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

REKLAMA