search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Ace Ventura

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Ace Ventura: Psi Detektyw
ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Tom Shadyac
WYSTĄPILI:

Jim Carrey
Courteney Cox
Sean Young
Tone Loc
Udo Kier
Troy Evans

Ace, sympatyczny, odrobinę zwariowany detektyw specjalizujący się w odnajdywaniu zwierząt domowych otrzymuje specjalne zadanie, polegające na odszukaniu maskotki drużyny footbolowej Miami Dolphins. Maskotką ową jest… delfin. Odbywające się w szaleńczym tempie śledztwo prowadzi do zaskakującego rozwiązania. Film to pierwszy wielki przebój wschodzącej gwiazdy amerykańskiej komedii Jima Carrey’a. Pełen szaleńczego, momentami klozetowego humoru, pełen szaleńczej ekspresji Carrey’a, który na niespotykaną dotąd skalę pokazał co można zrobić ze swym ciałem a przede wszystkim twarzą. Świeży powiew, niezłe zwariowane żarty. Film jednego aktora.

TYTUŁ POLSKI: Ace Ventura: Zew Natury
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Steve Oedekerk
WYSTĄPILI:

Jim Carrey
Ian McNeice
Simon Callow
Maynard Eziashi
Bob Gunton
Sophie Okonedo

Po tragicznych wydarzeniach w Himalajach, Ace wyrusza w podróż do Afryki wraz ze współtowarzyszem Fultonem Greenwallem. Kolejnym zadaniem, którego się podejmuje jest odnalezienie świętego nietoperza. Film w reżyserii Oedekerka (“Kung Pow”) jest dużo mniej udany. Jeszcze bardziej idiotyczne pomysły Ace’a coraz mniej śmieszą, humor jest wybitnie niewybredny a miny strojone przez Carrey’a momentami nużą.

ROK PRODUKCJI: 2009
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: David M. Evans
WYSTĄPILI:

Josh Flitter
Emma Lockhart
Austin Rogers
Ann Cusack
Ralph Waite
Art LaFleur
Jessica Blackmore
Connor Boyle

Dwunastoletni Ace, parający się tym samym fachem co jego słynny ojciec, tym razem musi stawić czoła wyjątkowo trudnej sprawie. Z miejskiego Zoo porwana zostaje mała panda. Oskarżenie pada na mamę małego detektywa, opiekunkę w tymże ogrodzie zoologicznym, który ze wszelkich sił stara się dowieść jej niewinności. Nie przypominam sobie by kontynuacje, które zamieniają swoich głównych bohaterów na młodsze “modele”, odniosły jakiś sukces, czy choćby były przyzwoite. Są to głównie marne, a w większej mierze bardzo marne sequele, z trudem dające się oglądać. To przydarzyło się “Masce” i kolejnemu bohaterowi odtwarzanemu przez Jima Carrey’a czyli Ace’owi Venturze. Tak przynajmniej wynika z ocen widzów wylewających swe żale w internecie. Trzecia część cyklu jest w ogóle jednym z najgorszych filmów powstałych w 2009 roku i mam osobiste wrażenie, że po seansie pozostanie mi tylko przytaknąć.

CIEKAWOSTKI:

  • Powstały serial animowany “Ace Ventura” (1996-1999) liczy w sumie 35 odcinków.
  • Prolog drugiej części to parodia znanego filmu z Sylvestrem Stallone “Cliffhanger” – “Na Krawędzi”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Po kompletnym fiasku prequela, wydaje się, że czwarta część jest nierealnym przedsięwzięciem. Jednak w farbyce snów nic nie jest niemożliwe. Jeśli mianoby się zdobyć na odwagę, to liczę chociaż na powrót Jima Carreya.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA