search
REKLAMA
Wpadki

Rażące DZIURY FABULARNE w serialu PRZYJACIELE

Łukasz Budnik

20 kwietnia 2021

REKLAMA

Przyjaciele są wciąż na topie, a fani kultowego sitcomu z niecierpliwością wyczekują nakręconego już specjalnego programu, w którym zobaczymy aktorów odtwarzających role tytułowej grupy, wspominając swój pobyt na planie. W oczekiwaniu zapraszamy do zapoznania się z wybranymi mniejszymi lub większymi dziurami fabularnymi, które pojawiły się serialu.

Kontrolowana dziura fabularna

Czy zwróciliście kiedyś uwagę, że na początku serialu Monica zamieszkuje w mieszkaniu numer 5, a Joey i Chandler pod „czwórką”? Jakiś czas później numery zmieniają się na 19 i 20. Z perspektywy czasu wygląda to jak błąd i niekonsekwencja – poniekąd nią jest, choć całkowicie świadomą. Twórcy zdali sobie sprawę z tego, że jeśli Monica ma zajmować wyższe piętro budynku (sceny na balkonie), to numery mieszkań muszą być wyższe – dlatego też postanowili je podmienić już do końca serialu.

Jabłko Joe… Adama

Twórcy dwa razy w trakcie serialu postanowili uraczyć widzów gagiem związanym z Joeyem i jabłkiem Adama. Po raz pierwszy w drugim sezonie, gdy Tribbiani opowiada o dziewczynie, z którą się całował, a która miała duże właśnie jabłko Adama (Joey nie zdaje sobie sprawy, że był to mężczyzna). Kilka sezonów później twórcy dają do zrozumienia, że Joey myśli, że każdy ma jabłko nazwane własnym imieniem (i nazywa swoje jabłkiem Joeya) – dziwne, biorąc pod uwagę, że niegdyś znał jego prawidłową nazwę.

Urodziny Rossa…

W czwartym sezonie Ross mówi Guntherowi, że jego urodziny przypadają w grudniu. Kilka sezonów później (w dziewiątym), sprawa ma się już jednak inaczej – podczas wypełniania formularzy w szpitalu, Geller stwierdza, że urodził się 18 października. Co ciekawe, jeszcze w pierwszym sezonie można wyliczyć, że urodziny Rossa powinny być w marcu – gdy Chandler i Joey w październiku dają mu prezent urodzinowy, Ross mówi, że urodziny obchodził siedem miesięcy wcześniej.

i urodziny Rachel

Serial Przyjaciele

Podobna niekonsekwencja występuje w przypadku Rachel. Z czwartego sezonu dowiadujemy się, że bohaterka urodziła się 5 maja, jednak w sezonie siódmym policjant, który zatrzymuje Rachel, zagaduje ją, że jest ona Wodnikiem. Oznaczałoby to, że urodziła się albo w drugiej połowie stycznia, albo na początku lutego.

Wiek bohaterów

Kwestia urodzin i wieku bohaterów była dla twórców najwyraźniej wyjątkowo kłopotliwa, bo trudno w jej przypadku o konsekwencję. Choć teoretycznie jeden sezon to także jeden rok z życia przyjaciół, Ross przez trzy sezony twierdzi, że ma 29 lat. Z kolei Monica w trakcie siedmiu sezonów postarzała się zaledwie o cztery lata (w pierwszym mówi, że ma 26, a w siódmym, że skończyła 30), a Joey, który teoretycznie jest najmłodszy z grupy, obchodzi 31. urodziny jeszcze zanim Rachel ma trzydziestkę.

Ciąża Rachel

Problematyczna jest także kwestia ciąży Rachel, która w dniu ślubu Moniki i Chandlera – a odbył się on w maju – jest już w około pierwszym miesiącu (pierwszy odcinek ósmego sezonu), a potem nosi dziecko aż do finału sezonu. Gdy jedzie rodzić, na dworze jest wyjątkowo ciepło, więc to zapewne pora letnia – wychodziłoby na to, że Rachel była w ciąży kilkanaście miesięcy.

Płacz Chandlera

W sezonie szóstym Chandler twierdzi, że nie jest w stanie płakać (jest temu zresztą poświęcony cały odcinek), bo doświadczenia z dzieciństwa wyprały go emocjonalnie. Jest to o tyle dziwne, że jego płacz widzieliśmy wcześniej dwa razy co najmniej w samym serialu.

Chandler i Monica

W słynnym odcinku drugiego sezonu The One with the Prom Video przyjaciele oglądają film nakręcony przez ojca Rossa i Moniki, na których widzimy młodsze wersje niektórych bohaterów. Niemałą sensacją dla bohaterów jest fakt, że Monica za młodu była otyła – Chandler nawet mało subtelnie sobie z tego żartuje, a ze sceny wynika, że pierwszy raz widzi przyjaciółkę w takim wydaniu. Tymczasem retrospekcje w kolejnych sezonach jasno pokazują, że Monica i Chandler znali się jeszcze w czasach szkolnych. To samo zresztą można odnieść do Rachel – ona i Chandler na początku serialu zdają się nie pamiętać swoich spotkań sprzed lat.

Rodzice Phoebe

Phoebe bardzo zależało, aby spotkać swoich biologicznych rodziców – gdy jej się to udaje, w przypadku każdego z nich spotkanie jest emocjonalne i cieszy bohaterkę. Tym bardziej trudno wyjaśnić, dlaczego w kolejnych sezonach ślad o nich zanika i nie pojawiają się choćby na tak ważnym momencie w życiu córki, jak jej własny ślub.

Co z Benem?

Na koniec niezrozumiała kwestia tego, co stało się z synem Rossa w późniejszych sezonach – w pewnym momencie Ben po prostu znika z serialu i nie uczestniczy w ważnych wydarzeniach w życiu ojca, między innymi w jego ślubie (choć tu być może problemem logistycznym byłaby jego podróż do Londynu). Nigdy nie poznaje też Emmy, córki Rossa i Rachel.

Zauważyliście inne dziury fabularne w serialu Przyjaciele?

Zobaczcie też drugą część zestawienia oraz:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA