search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Gwiazda EUFORII zamiast iść do szpitala psychiatrycznego, napisała odcinek serialu

Weronika Lipińska

27 stycznia 2021

REKLAMA

W minioną sobotę miała miejsce premiera drugiego odcinka specjalnego Euforii na HBO GO. Pomysł na ich realizację zrodził się w efekcie obostrzeń spowodowanych pandemią, które zmusiły ekipę pracująca nad drugim sezonem produkcji do zawieszenia pracy. Wtedy Sam Levinson (twórca całości) postanowił stworzyć odcinki nadprogramowe, które będą swojego rodzaju pomostem pomiędzy sezonami i które będzie można zrealizować z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Euforia to serial o nastolatkach, który ponoć młodym widzom odradza się oglądać z rodzicami lub odradza się oglądać rodzicom w ogóle. Okres dojrzewania stawia tu przed bohaterami problemy, do których przywykliśmy na ekranie w historiach dorosłych po przejściach. Seks, alkohol, narkotyki, uzależnienia, przemoc, zaburzenia psychiczne, kryminał, choroby, śmierć, relatywizm moralny – to wszystko na tle dopiero się formującej i delikatnej psychiki młodych bohaterów. Zendaya wciela się tu w uzależnioną od narkotyków Rue, a Hunter Schafer w Jules – transpłciową nastolatkę w trakcie tranzycji*. Między dziewczynami rodzi się uczucie, a odcinki specjalne są poświęcone każdej z nich z osobna i mają kontekst terapeutyczny dla obydwu postaci. W przypadku Rue jest to rozmowa ze sponsorem z grupy anonimowych narkomanów. Natomiast Jules przez większość odcinka dosłownie uczestniczy w swojej pierwszej sesji z psychoterapeutką. Rozmowy mają miejsce po wydarzeniach z zakończenia sezonu pierwszego.

Colman Domingo jako Ali
Zendaya jako Rue w 1 odcinku specjalnym

Hunter Schafer prywatnie też jest osobą transpłciową. Przeszła terapię hormonalną jeszcze przed zakończeniem szkoły, a przed Euforią była już znana jako aktywistka społeczności LGBTQ+ i rodząca się ikona mody. Stąd możliwe, że obsadzenie jej w roli Jules zapewniło pogłębiony wgląd w psychologię postaci. W odcinku Fuck Anyone Who’s Not A See Blob, Schafer nie tylko wysunęła się na pierwszy plan jako aktorka, ale też zadebiutowała w roli współscenarzystki oraz producentki. Podczas rozmowy w programie Jimmiego Fallona na dwa dni przed premierą Schafer wyznała, że praca nad scenariuszem odcinka poświęconego Jules zastąpiła jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym, kiedy potrzebowała terapii.

Hunter Schafer jako Jules w drugim odcinku specjalnym Euforii.
Hunter Schafer jako Jules w 2 odcinku specjalnym

Muszę być szczera, nie byłam wtedy w najlepszym stanie psychicznym. Wiesz, wszyscy przeszliśmy dużo przez kwarantannę. Więc postanowiłam poszukać dla siebie szpitala psychiatrycznego (…) Pomyślałam, że to może być dobra decyzja w sytuacji, w której byłam.

Jednak fatalne oceny każdego ośrodka w sieci ją przestraszyły i kiedy podczas rozmowy z Levinsonem zaczęli się przerzucać kolejnymi pomysłami na odcinek specjalny, Schafer wybrała terapię pisaniem.

Jednak uważam, że jeżeli naprawdę trzeba iść [do szpitala psychiatrycznego], to powinno się iść, a nie sugerować jakimiś ocenami.

Pandemia i związane z nią obostrzenia zmusiły nas do nauki funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dla wielu oznaczało to też pogłębienie ich prywatnych problemów, a co za tym idzie – pojawienie się lub eksalację istniejących problemów psychicznych. Zasięgnięcie pomocy profesjonalistów nie musi być dla każdego, np. David Lynch otwarcie przyznał, że świadomie odmówił terapii ze względu na obawę o swoją kreatywność. Warto jednak pamiętać, że są możliwości.

Poniżej wspomniana rozmowa z Fallonem.

*Tranzycja płciowa – proces zmiany sposobu wyrażania swojej płci lub cech płciowych tak, aby były one zgodne z wewnętrznym poczuciem własnej tożsamości płciowej. W przypadku osób transpłciowych i transseksualnych proces ten często wiąże się z terapią korekty płci, która może obejmować hormonalną terapię zastępczą oraz operacje korekty płci. Tranzycja jest procesem, a nie pojedynczym wydarzeniem i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jest czasami mylona z operacją korekty płci.

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA