search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Fullmetal Alchemist – zwiastun filmu live-action

Berenika Kochan

19 listopada 2016

FMA characters
REKLAMA

Dla fanów mangi, anime i japońskiej fantastyki (lub po prostu dobrych historii) Fullmetal Alchemist to pozycja obowiązkowa. Do tej pory zrealizowano ją w dwóch (animowanych) filmach pełnometrażowych – w 2005 Fullmetal Alchemist: Conqueror of Shambala i w 2011 Fullmetal Alchemist: Święta Gwiazda Milos.

Świetna wiadomość: w 2017 ma pojawić się na wielkim ekranie jako film live-action.

fullmetal alchemist movie image 3 bm1

Fullmetal Alchemist (co tłumaczy się jako „stalowy alchemik”) opowiada historię osadzoną w alternatywnym, choć zbliżonym do świata rzeczywistego uniwersum. Jest rok 1914, doba rozwoju przemysłowego. Wraz z techniką upowszechnia się alchemia – forma nauki, w której aby coś osiągnąć, należy zaryzykować coś w zamian. Bracia Edward i Alphonse Elric pragną przywrócić do życia ukochaną matkę. Wielki eksperyment kończy się porażką, zabierając Alowi ciało (jego duszę udaje się uratować), a Edowi rękę i nogę. Ed postanawia zrobić wszystko, by odzyskać to, co zostało utracone.

fullmetal alchemist movie image 2 bm3

Hollywoodzkie próby adaptacji japońskich historii w wersji live action kończą się zazwyczaj jak desperacka próba braci Elriców – dość spojrzeć na Dragonball: Ewolucję. Fani Son Goku po dziś dzień nie wiedzą, czy śmiać się, czy płakać. Względem Fullmetal Alchemist oczekiwania są jednak spore. Produkcją zajmie się Warner Bros, a reżyserią Fumihiko Sori, znany z pracy nad Titanikiem, animowanym Dragon Age: Dawn of the Seeker,  jak również z filmów realizowanych z w całości japońską obsadą: Ashita no Jou, Pingu-Pongu czy Vexille). W rolę Edwarda Elrica wcieli się Ryousuke Yamada – dwudziestotrzyletni aktor, w japońskiej branży filmowej znany głównie z dram.

Dziś możemy cieszyć się krótkim, choć obiecującym (czuć japoński klimat!) trailerem:

korekta: Kornelia Farynowska

https://www.youtube.com/watch?v=qulC1vWAQCI

REKLAMA