search
REKLAMA
Zestawienie

8 najciekawszych zagranicznych FILMÓW DOKUMENTALNYCH z 2019 roku

Michalina Peruga

22 grudnia 2019

REKLAMA

Było już o polskim kinie dokumentalnym, czas na kino ze świata, w którym również nie brakuje uważnego spojrzenia na historię świata i ludzkie życie. Oto najciekawsze filmy dokumentalne ze świata, które mogliśmy obejrzeć w 2019 roku.

Free Solo, reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi*

To będzie jeden z najbardziej stresujących seansów w waszym życiu. Free Solo śledzi poczynania wspinacza Alexa Honnolda, który podejmuje próbę wejścia na szczyt formacji skalnej El Capitan w parku Yosemite. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Honnold wspina się bez żadnych zabezpieczeń, wchodząc po niemalże pionowej i praktycznie płaskiej ścianie jedynie przy pomocy rąk i stóp. Free Solo to świetnie zmontowany, trzymający w napięciu dokument, w którym nie brakuje również ciekawego tła psychologicznego. Film został obsypany nagrodami – to laureat Oscara i nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

*Chociaż film powstał w 2018 roku, jego polska premiera odbyła się wiosną 2019 roku, dlatego zdecydowałam się go uwzględnić w tym zestawieniu.

Hakowanie świata, reż. Karim Amer, Jehane Noujaim

Oryginalna produkcja Netfliksa opowiada o wielkiej aferze sprzed kilku lat, w której na jaw wyszła współpraca Facebooka i Cambridge Analytica. Korzystając z ogromnej bazy danych serwisu Marka Zuckerberga, firma wpłynęła na wynik ostatnich wyborów prezydenckich i zwycięstwo Donalda Trumpa, namieszała przy Brexicie, a także przy wyborach w Trynidadzie i Tobago. O ile seans Free Solo będzie tym stresującym, Hakowanie świata powinno przerazić każdego. Manipulacja ogromną rzeszą wyborców za pomocą dystrybuowania określonych informacji i fake newsów dobitnie pokazuje, jak ogromnym zagrożeniem dla demokratycznych wyborów jest nieograniczona potęga Internetu.

Maiden, reż. Alex Holmes

Maiden opowiada o historycznych wydarzeniach z 1989 roku, kiedy to w prestiżowych zawodach żeglarskich Whitbread Round the World Race po raz pierwszy wystartowała kobieca załoga. Ten emocjonujący film to przede wszystkim świadectwo wszechobecnego seksizmu i lekceważenia, z jakim muszą się zmagać kobiety działające w typowo męskiej branży, ale także historia o walce z żywiołami natury i samym sobą. Pod tym względem to uniwersalna historia o przezwyciężaniu trudności, która każdemu doda mocy i wiary w siebie.

 Leaving Neverland, reż. Dan Reed

Chociaż ten czterogodzinny dokument wzbudza ogrom kontrowersji, niewątpliwie należy do jednych z najciekawszych, jakie można było obejrzeć w 2019 roku. W Polsce trafił prosto na platformę HBO GO, przedstawiając wspomnienia dwóch dorosłych już dzisiaj mężczyzn, którzy jako mali chłopcy byli molestowani przez Michaela Jacksona. Jakkolwiek dziwnie wygląda relacja pomiędzy kilkulatkami a 30-, 40-letnim facetem, słynny piosenkarz zawsze twierdził, że uwielbia dzieci i aktywnie wyszukiwał utalentowanych chłopców z zacięciem scenicznym. Wybrańców i ich rodziców zapraszał do swojej posiadłości Neverland Ranch, gdzie dzieci pozostawały nawet przez kilka tygodni bez opieki rodziców, bawiąc się i spędzając czas z Michaelem Jacksonem, a nawet śpiąc z nim w jednym łóżku. Wyznania dwóch dorosłych mężczyzn ujawniają bulwersujące fakty z przeszłości i pokazują, jak łatwo jest ludziom z autorytetem wykorzystywać swoją pozycję.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA