search
REKLAMA
Zestawienie

8 momentów, w których SIMPSONOWIE trafnie przewidzieli PRZYSZŁOŚĆ

Proroczy serial?

Janek Brzozowski

1 maja 2021

REKLAMA

Z czego najbardziej znani są Simsponowie? Z kultowej, charakterystycznej kreski? Żółtego koloru skóry? A może postaci Homera Simpsona – głowy rodziny, która pod względem lenistwa mogłaby się równać chyba tylko z naszym Ferdynandem Kiepskim? Wszystkie te aspekty bledną jednak w konfrontacji z zaskakującym profetycznym charakterem Simpsonów – twórcy serialu niejednokrotnie popuszczali wodze wyobraźni, wprowadzając w obręb fabuły futurystyczne wynalazki bądź wydarzenia z przyszłości, często trafiając przy tym w dziesiątkę. Przed wami dokładnie osiem takich przypadków.

Prezydent Donald Trump

Sezon 11, odcinek 17. Zaczniemy od czegoś oczywistego, czyli szybkiego skoku w niedaleką przyszłość, w której Lisa Simpson zostaje wybrana głową państwa. Jako pierwsza pani prezydent w historii Stanów Zjednoczonych bohaterka musi zmierzyć się z bałaganem, który pozostawił po sobie jej poprzednik – Donald Trump. Okazuje się bowiem, że fatalne inwestycje prezydenta-biznesemena doprowadziły kraj na granicę bankructwa. Odcinek po raz pierwszy wyemitowany został w 2000 roku. Przepowiednia spełniła się po ponad 15 latach, gdy w 2016 roku Donald Trump został wybrany 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Przypomnę tylko, że w pełnometrażowej odsłonie Simpsonów funkcję tę pełni Arnold Schwarzenegger. Warto więc śledzić doniesienia polityczne zza oceanu – być może gwiazdor Predatora powalczy jeszcze kiedyś o miejsce w Białym Domu.

Smartwatch

Sezon 6, odcinek 19. Znów podróż w przyszłość, tym razem jednak na pierwszym planie nie pojawiają się znane osobistości, lecz futurystyczne wynalazki. Jednym z nich jest ekskluzywny zegarek, za pomocą którego narzeczony Lisy wykonuje połączenie telefoniczne. Odcinek ujrzał światło dzienne w 1995 roku. Na urzeczywistnienie się tej wizji nie trzeba było czekać zbyt długo – już w 1999 roku Samsung wypuścił na rynek SPH-WP10, czyli nowatorskie (choć z dzisiejszej perspektywy wyjątkowo niezgrabne i zwyczajnie zabawne) połączenie zegarka i telefonu komórkowego.

Wideoczat

Sezon 6, odcinek 19. Pozostajemy przy tym samym odcinku oraz temacie futurystycznych (z ówczesnej perspektywy) wynalazków. Po smartwatchu przyszedł oczywiście czas na wideoczat, z którego dziś korzystamy za pośrednictwem takich aplikacji jak Skype, Zoom czy FaceTime. W Simpsonach rozmowa wideo odbywa się między Lisą i Marge, a technologia, która to umożliwia, nosi bardzo dosłowną nazwę “picture phone”.

Lady Gaga podczas Super Bowl

Sezon 23, odcinek 22. Niby nic specjalnego, Lady Gaga jest przecież gwiazdą światowego kalibru i nikogo nie powinno dziwić to, że wystąpiła podczas wydarzenia takiej rangi jak Super Bowl. Simpsonowie przewidzieli jednak zdecydowanie coś więcej niż występ Gagi. Podczas zorganizowanego w Springfield koncertu artystka unosi się nad publicznością, podtrzymywana za pomocą specjalnych lin. Pięć lat później, właśnie podczas występu na SuperBowl, piosenkarka również zawisła nad widownią, zabezpieczona niemalże dokładnie w taki sam sposób. Kto wie, być może choreografia koncertu zainspirowana została odcinkiem Simpsonów?

Disney przejmuje 20th Century Fox

Sezon 10, odcinek 5. Ron Howard przedstawia producentowi Brianowi Grazerowi pomysły na scenariusz swojego nowego filmu. Chwilę wcześniej, podczas ujęcia ustanawiającego, w tle dostrzec możemy logo 20th Century Fox z małym dopiskiem: “A Division of Walt Disney Co”. Odcinek po raz pierwszy wyemitowany został w 1998 roku – twórcy Simpsonów przewidzieli więc przejęcie słynnego studia (pod egidą którego powstają również ich projekty) z godnym podziwu niemalże dwudziestoletnim wyprzedzeniem!

Autokorekta

Sezon 6, odcinek 8. Wracamy jeszcze na moment do sezonu 6, a zatem tego, w którym dominują wynalazki (wspomniany smartwatch i wideoczat). W 8. odcinku jeden z bohaterów próbuje napisać na swoim Apple Newtonie (jednym z zapomnianych urządzeń marki Steve’a Jobsa) frazę “Beat up Martin”, ale odczytujący ręczne pismo system operacyjny zamienia zdanie na “Eat up Martha”. Pracownicy Apple wspominają, że podczas projektowania pierwszej wersji iPhone’a “Eat up Martha” stała się swego rodzaju hermetycznym żartem – wystarczyło rzucić tę frazę na korytarzu i każdy błyskawicznie orientował się, że chodzi o pracę nad klawiaturą i ściśle z nią powiązanym systemem autokorekty.

Niepoprawnie działające maszyny do głosowania

Sezon 20, odcinek 8. Mamy rok 2008 i wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Kandydatem Demokratów jest, rzecz jasna, Barack Obama, a kandydatem Republikanów – John McCain. Homer Simpson udaje się do lokalu wyborczego, gdzie czeka już na niego odpowiednia maszyna. Złośliwość rzeczy martwych nie zna jednak granic. Bohater usilnie próbuje zagłosować na Obamę, ale nieugięta maszyna konsekwentnie stawia krzyżyk obok nazwiska McCaina. W 2012 roku fikcyjny problem Homera stał się dla jednego z amerykańskich wyborców rzeczywistością – podczas próby zagłosowania na Obamę źle skalibrowana maszyna z Pensylwanii każdorazowo zaznaczała nazwisko kandydata Partii Republikańskiej, czyli Mitta Romneya.

Afera korupcyjna w FIFA

Sezon 25, odcinek 16. W 2014 roku mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywały się w Brazylii. Z tej okazji twórcy Simpsonów postanowili zrealizować specjalny okolicznościowy odcinek, w którym Homer pomagał w ich organizacji, piastując funkcję jednego z sędziów. Jeden z powtarzających się na przestrzeni odcinka żartów dotyczył korupcji w szeregach FIFA – przedstawiciele tej organizacji byli w najmniej oczekiwanych momentach skuwani kajdankami i wyprowadzani przez policję. Zaledwie rok po wspomnianych mistrzostwach świata wybuchł największy w historii futbolu skandal korupcyjny, a żart z Simpsonów stał się, nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni, ponurą rzeczywistością. Na marginesie warto zaznaczyć, że twórcy serialu trafnie przewidzieli również zwycięzcę brazylijskiego turnieju. Zarówno w serialu, jak i w rzeczywistości po trofeum sięgnęła reprezentacja Niemiec.

Oczywiście, wymieniać można by znacznie dłużej. Postanowiłem jednak ograniczyć się do ośmiu sprawdzonych, starannie wyselekcjonowanych przypadków, nie włączając do zestawienia tak wątpliwych, naciąganych “przepowiedni” jak chociażby tej związanej z atakami terrorystycznymi na World Trade Center (na podstawie okładki magazynu, w którym cena 9 centów znajduje się obok rysunku dwóch wież) czy ekonomicznym kryzysem Grecji (opartej na tym, że na pasku telewizyjnym dostrzec można newsa o treści: “Europa wystawia Grecję na eBayu”). A jaka jest wasza ulubiona przepowiednia z Simpsonów? Może nie znalazła się w tym zestawieniu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach pod tekstem.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Student poznańskiego filmoznawstwa. Licencjat poświęcił "Pogardzie" Godarda, "Nocy amerykańskiej" Truffaut oraz skomplikowanej relacji, łączącej obu twórców. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Wielki fan umiejętności aktorskich Jamesa Deana i Jimmy'ego Stewarta oraz urody Ryana Goslinga i Elle Fanning. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna (od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony). Ostatnimi czasy odkrywa w sobie ogromne pokłady miłości względem kina dokumentalnego. Żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA