search
REKLAMA
Zestawienie

25 ulubionych filmów QUENTINA TARANTINO

Łukasz Budnik

6 grudnia 2019

REKLAMA

Wczoraj informowaliśmy was, które tegoroczne produkcje Quentin Tarantino uznał za najlepsze- przypomnijmy, że tytuły te to IrlandczykPełzająca śmierć oraz Doktor Sen. Reżyser nigdy nie ukrywał swojej ogromnej miłości do kina, która zresztą jest doskonale widoczna w jego filmach, i nieraz mówił o tych produkcjach, które należą do jego ulubionych.

Poniżej tytuły które przewijały się na listach Tarantino. Kolejność przypadkowa.

Tarantino

1. Gra wstępna – brutalny film w reżyserii Takashiego Mikee został nazwany przez Tarantino jednym z jego ulubionych i “prawdziwym arcydziełem”.

2. Battle Royale – w 2009 roku Tarantino stwierdził, że gdyby miał wymienić jeden tytuł, który chciałby nakręcić sam i żałuje, że tego nie zrobił, byłoby to właśnie Battle Royale z 2000 roku.

3. Boogie Nights – słynny film Paula Thomasa Andersona, w którym Mark Wahlberg wciela się w mężczyznę trafiającego do przemysłu porno, został nazwany przez Tarantino jednym z najlepszych filmów stworzonych po roku 1992 – tym, w którym Quentin nakręcił swój debiut pt. Wściekłe psy.

4. Zagadka zbrodni Bong Joon-ho, autor tegorocznego Parasite, jest jednym z najbardziej cenionych przez Tarantino reżyserów. Zagadka zbrodni została nazwana przez tego drugiego jednym z najbardziej złożonych i interesujących filmów XXI wieku. Nie szczędził też pochwał innemu filmowi Bonga – The Host. Potwór.

5. Dogville – reżyser stwierdził, że film Larsa von Triera ma jeden z najlepszych scenariuszy w dziejach i że gdyby powstał pierwotnie jako sztuka teatralna, otrzymałby Pulitzera.

morderstwa z hwaesong joon ho bong film o seryjnym mordercy
“Zagadka zbrodni”

6. Matrix – Tarantino nazwał film Wachowskich jednym z najlepszych tytułów, które powstały odkąd on sam reżyseruje. Nie jest jednak fanem kontynuacji, które według niego “zrujnowały mitologię”.

7. Wkraczając w pustkę czołówka tego filmu została nazwana przez Tarantino być może najlepszą w historii.

8. Podziemny krąg – kultowe dzieło Davida Finchera trafiło na przygotowaną przez Tarantino listę najlepszych filmów nakręconych między 1992, a 2009 rokiem. Co ciekawe, występujący w filmie Brad Pitt dwa razy nawiązał współpracę z samym Tarantino.

9. Niezwyciężony zawodnik (King Boxer) – film, który w latach 70. zapoczątkował fascynację filmami kung fu – w Stanach Zjednoczonych zadebiutował w 1973 i tylko w tym roku zainspirował kolejnych 30 filmów o zbliżonej tematyce. Na listach Tarantino przewijał się kilka razy.

10. Śmiechu warte Audrey Hepburn w głównej roli, Peter Bogdanovich na stołku reżyserskim. Historia opowiada o detektywach, którzy śledzą dwie kobiety aby udowodnić ich niewierność.

“Niezwyciężony zawodnik”

11. Coffy – film z nurtu blaxploitation, w którym Pam Grier gra pielęgniarkę mszczącą się na handlarzach narkotykami. Grier zagrała później u samego Tarantino tytułową rolę w Jackie Brown. 

12. Czas apokalipsy – słynny film Francisa Forda Coppoli znalazł się na liście najlepszych filmów wszech czasów, którą Tarantino ułożył w 2012 roku.

13. Straszne misie – komedia familijna z 1976 roku. Walter Matthau w roli byłego gracza w baseball, aktualnie czyściciela basenów, który godzi się trenować amatorską drużynę z małym potencjałem na sukces. Tarantino również umieścił ten film na swojej liście top wszech czasów.

14. Uczniowska balanga – znakomity film Richarda Linklatera jest kolejnym, który Tarantino uważa za jeden z najlepszych w historii – według reżysera w kategorii filmów, w których widz “trzyma się” z bohaterami, nie ma sobie równych (Tarantino nazywa ten podgatunek “hangout movie”).

15. Carrie – adaptacja powieści Stephena Kinga z Sissy Spacek w roli tytułowej to ulubiony horror Tarantino i jedyny film z tego gatunku, który w 2012 roku trafił na jego listę filmów wszech czasów.

Uczniowska balanga
“Uczniowska balanga”

16. Dobry, zły i brzydki – nie może być mowy o zaskoczeniu – film uwielbianego przez Tarantino Sergio Leone został przez niego nazwany najlepszym spaghetti westernem w dziejach.

17. Wielka ucieczka – słynna produkcja ze Steve’em McQueenem uznawana jest przez Quentina Tarantino za jeden z najlepszych filmów w dziejach, co da się wywnioskować po seansie Pewnego razu… w Hollywood. Nie dość, że grany przez Damiana Lewisa McQueen pojawia się w jednej scenie, to zacytowana jest również scena z samej Wielkiej ucieczki.

18. Dziewczyna Piętaszek – komedia Howarda Hawksa z 1940, w której główne role zagrali Cary Grant i Rosalind Russell, trafiła na listę najlepszych filmów wszech czasów według Tarantino i wpłynęła na jego pisarski styl.

19. Szczęki – klasyk Stevena Spielberga i kolejny film, który jego młodszy kolega po fachu wymienił jako jeden z najlepszych w dziejach.

20. Cena strachu – remake filmu z 1953 roku wyreżyserowany przez Williama Friedkina. Cena strachu po premierze spotkała się z krytyką ze strony recenzentów i polegał w box offisie (nic dziwnego – powstała w 1977 roku, gdzie konkurencją były Gwiezdne wojny), ale po latach zyskała nieco więcej uznania. Sam Tarantino uważa dzieło Friedkina za jeden z najlepszych filmów w dziejach.

“Dziewczyna Piętaszek”

21. Taksówkarz – Quentin Tarantino nie ma wątpliwości, że Taksówkarz to jeden z najlepszych filmów w historii i najlepsze studium postaci w kinie. Reżyser ciepło wypowiadał się też o innym filmie Scorsesego – Hugo i jego wynalazku.

22. Ładne dziewczyny ustawiają się w szeregu – film z 1971 roku to mieszanka dreszczowca i komedii – Tarantino wymienił ją na liście swoich ulubionych filmów, przygotowanej w 2012 roku.

23. Wybuch – film Briana de Palmy z 1981 roku to thriller, w którym główną rolę zagrał John Travolta – trzynaście lat później aktor zagrał słynną rolę Vincenta Vegi w Pulp Fiction. Tarantino umieścił Wybuch na kilku listach ze swoimi faworytami; jest też fanem występu Travolty.

24. Rio Bravo – kolejny western i kolejny film Howarda Hawksa na liście. Na przestrzeni lat Tarantino kilkakrotnie wymieniał go w gronie swoich ulubionych, stwierdzając niegdyś, że gdy poznaje dziewczynę puszcza jej Rio Bravo ma nadzieję, że się jej spodoba.

25. Kulisty piorun – dobrze przyjęty po premierze (1977) film z Tommym Lee Jones i Williamem Devanem, który wciela się w wojennego weterana poszukującego zemsty na zabójcach jego rodziny. Tarantino nazwał po tym filmie swoją firmę produkcyjną, która przez jakiś czas dystrybuowała kultowe dzieła.

“Rio Bravo”

Ile z tych filmów widzieliście?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA