Doktor FAUSTUS | nie tylko o tym, co na wschodzie... | FILM.ORG.PL

Doktor FAUSTUS | nie tylko o tym, co na wschodzie…
Jan Dąbrowski
30.06.2014


W sieci pojawiły się informacje o nowym, ciekawym projekcie realizowanym przez studentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, przy wsparciu aktywnych filmowców – m.in. Filipa Bajona, który objął projekt opieką artystyczną.

Młodzi twórcy o projekcie piszą tak:

Razem zdecydowaliśmy się zrealizować krótkometrażowy film będący adaptacją powieści „Doktor Faustus” Tomasza Manna. Będzie to pierwszy film fabularny, który nawiąże do wydarzeń związanych z rosyjską interwencją na terenach Ukrainy.

faustus-1

Rok 1945. Tomasz jest niemieckim pisarzem żyjącym na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Spisuje historię swojego przyjaciela – genialnego kompozytora – Adriana, który uwierzył, że zaprzedał swą duszę diabłu.

Tomasz, poprzez ujawnienie historii Adriana, pragnie wyjaśnić w jaki sposób doszło do upadku jego narodu. Niespodziewane spotykanie z pokojówką skłania go do ujawnienia tych zapisków. Okazuje się jednak, że skutki tego spotkania mijają się z oczekiwaniami Tomasza. W filmie poruszymy temat naszych czasów w odniesieniu do lat minionych. Scena wprowadzająca będzie miała miejsce w 2014 roku, ostatnia w 1914. Jednak nie jest to kolejny film historyczny. Przeszłość w tym filmie jest pretekstem do opowiedzenia o naszych czasach oraz możliwością do znalezienia wszechstronnego spojrzenia na dzieje nasze, naszych rodziców oraz dziadków.

Pomysłodawcy i realizatorzy to de facto studenci:
Anna Urbańczyk – studentka reżyserii. Doświadczenie zdobywała na planach zdjęciowych filmu „Wałęsa” reż. Andrzeja Wajdy, „Moralność Pani Dulskiej” reż. Marcina Wrony. Wyreżyserowała etiudę fabularną „Policjant”, dokument „Kulturysta” oraz jedną z części serii dokumentalnej pt. „Dekalog”.

Józefina Gocman – studentka realizacji obrazu, ukończyła Banff Mountain Academy w Kanadzie. Brała udział w planach filmowych „Zbliżenia” reż. Magdaleny Piekorz, „Czerwony Pająk” Marcina Koszałki. Pracowała nad montażem filmu „Mela i Kamiński, Razem na Biegun” wydanego przez Marka Kamińskiego. Współzałożyciel Cinelight.pl

Joanna Śniegucka – studentka produkcji. Studiowała prawo na Uniwersytecie Łódzkim oraz University of Lapland w Finlandii. Produkowała filmy krótkometrażowe „Policjant”, „Anatomia dźwięku” oraz warsztaty reżyserskie Marcina Wrony.

Paweł Szygendowski– ukończył reżyserię dźwięku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Uniwersytacie Łodzkim. Realizował dźwięk filmu „Hole in the wall” Haukura M. Hraffsona, Yanna Seweryna „3pieces”.

Anna Wołoszczuk – „Ukończyła scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2013 w Teatrze Korez w Katowicach zrealizowała scenografię i kostiumy do spektaklu „Kalina” ; w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu tworzy scenografię i kostiumy dla spektaklu „Sen nocy letniej „, w 2014 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wykonuje scenografię oraz kostiumy do spektaklu muzycznego „Śpią wystawy”. Od 2010 autorka scenografii do wielu etiud filmowych, reklam społecznościowych i telewizyjnych. ”

Jesteśmy obecnie w fazie pre-produkcyjnej. Zdjęcia planujemy na koniec lipca.

Filip Bajon o projekcie:
Anna Urbańczyk napisała pod moją opieką artystyczną scenariusz filmowy pod roboczym tytułem „Doktor Faustus”, będący adaptacją powieści Tomasza Manna o tym samym tytule. Już na etapie scenariusza jest to bardzo obiecującą adaptacja, a doświadczenie i zaangażowanie zespołu filmowego gwarantuje bardzo dobre rezultaty, dlatego rekomenduję realizację tego projektu.

faustus-2

Jako, że jest to inicjatywa studencka, twórcy szukają dodatkowych  środków, by móc zrealizować film. W tym celu wykorzystują nasz odpowiednik Kickstartera (tak, mamy taki):

http://polakpotrafi.pl/projekt/faustus

Na powyższej stronie znajduje się też sporo informacji dotyczących realizowanych prac, można także zapoznać się dokładnie z zaangażowanymi osobami, oraz rzeczony film wesprzeć.  Dzięki temu każdy może stać się częścią projektu i w konkretny sposób wpłynąć na jego rozwój. Do tej pory inicjatywę wsparło kilkadziesiąt osób prywatnych, a o samym projekcie powoli – lecz skutecznie – robi się głośno. Ciąg dalszy nastąpi.

Poniżej można obejrzeć roboczy teaser projektu: • fussy

  Może jestem ignorantem, ale jedyny dr Faustus jakiego znam to ten :
  http://img4.wikia.nocookie.net/__cb20120603193111/thrillkill/images/6/69/Dr._Faustus.png

 • SonnyCrockett

  Wygląda jak typowy produkt studentów polskich szkół filmowych czyli jak gówno. Jakieś nadęte filozofowanie i zdjęcia bez polotu.

 • anita

  poczekamy i zobaczymy

  • grzech

   ja też chętnie zobaczę

 • Jan Dąbrowski

  Moim zdaniem projekt jest wart uwagi, ja czekam na postępy i – w perspektywie – premierę :)
  Póki co i tak niewiele widać, bo nie nakręcono materiału, jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało.
  Zapowiada się interesująco.

 • grzech

  Fajnie, że są ludzie, którym się chce działać. Tomasz Mann to duże wyzwanie i dojrzała decyzja. powodzenia twórcom życzę. Film chętnie zobaczę

 • Pingback: Wywiad z Anną Urbańczyk – reżyserką „Doktora Faustusa” | FILM.ORG.PL()

 • 1875

  Mnie tylko jedno zastanawia – jakim trzeba być pewnym siebie i swoich racji ignorantem/ką, żeby mieszać tak wielkie dzieło Manna, warto wspomnieć, że wielowarstwowe – łączące w jednej historii dwie wojny światowe oraz cały kontekst niemieckości (żeby się dłużej nie rozpisywać) – z sytuacją na Ukrainie ? Prawdopodobnie jeszcze w kontekście „krwawego najeźdźcy spod Kremla” ?


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Wielki mistrz

Następny tekst

"Penny Dreadful" - recenzja siódmego odcinkaOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE