search
REKLAMA
News

X-MEN: MROCZNA PHOENIX najgorzej zarabiającym filmem serii. Ile pieniędzy straci?

Łukasz Budnik

10 czerwca 2019

x men dark phoenix 3
REKLAMA

Jeśli twórcy X-Men: Mrocznej Phoenix mieli nadzieję, że wyniki finansowe wynagrodzą im kiepskie recenzje, muszą być srogo rozczarowani. Podczas weekendu najnowsza odsłona serii o mutantach zarobiła 33 miliony dolarów w USA – najmniej ze wszystkich dotychczasowych

Dla porównania – Shazam! w ciągu trzech dni zarobiło w Stanach Zjednoczonych 53,5 miliona dolarów, a Kapitan Marvel ponad 153 miliony, przy czym żaden z tych filmów nie miał tak wysokiego budżetu, jak Mroczna Phoenix. Co z weekendowymi zarobkami z całego świata? Film Simona Kinberga zebrał 140 milionów dolarów i choć ta kwota wygląda już trochę lepiej, nadal nie jest wynikiem zadowalającym. Poprzednia odsłona głównej serii, X-Men: Apokalipsa zarobiła w tym samym czasie ponad 166 milionów dolarów, a Logan: Wolverine prawie 250.

x men dark phoenix

Wyniki Mrocznej Phoenix wyglądają szczególnie kiepsko gdy zestawi się je z kosztami produkcji i promocji filmu (uwzględniając dokrętki) – wyniosły one bowiem ponoć aż 350 milionów dolarów. Według obecnych prognoz studio Fox może stracić na tym filmie od 100 do 120 milionów.

Krążyły plotki, że wspomniana Kapitan Marvel namieszała twórcom Mrocznej Phoenix na etapie produkcji tego drugiego – film kończył się oryginalnie bardzo podobnie do hitu Marvela (walka w kosmosie w finałowym akcie) i to właśnie dlatego zdecydowano się na dokrętki i przeniesienie akcji na Ziemię. W rzeczywistości była to prawdopodobnie decyzja podjęta po pierwszych pokazach testowych. Premiera Mrocznej Phoenix została przesunięta aż dwa razy – pierwotnie film miał trafić do kin w listopadzie zeszłego roku, później w lutym 2019.

W kolejce do kin są jeszcze Nowi mutanci, którzy mają zadebiutować w przyszłym roku. Kolejnym razem zobaczymy X-Men już w ramach kinowego uniwersum Marvela na mocy fuzji obu studiów. Nie zapowiada się jednak, by miało to nastąpić szybko – ponoć Marvel chce odczekać aż 5 lat, zanim wprowadzi mutantów do swoich filmów. 

Widzieliście już Mroczną Phoenix? Czy faktycznie jest tak źle? Dajcie znać!

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA