search
REKLAMA
News

Warner nie chciał się spotkać z NOLANEM w sprawie “Bezsenności”. Pomógł mu inny reżyser

“Bezsenność” trafiła na ekrany w 2002 roku.

Łukasz Budnik

9 sierpnia 2023

REKLAMA

Dziś Christopher Nolan to jeden z najbardziej uznanych reżyserów, ale był czas, gdy nie mógł doprosić się spotkania z Warner Bros. w sprawie filmu Bezsenność. Pomógł mu inny reżyser, który teraz opowiedział tę historię.

Rzeczonym twórcą jest Stephen Soderbergh, który już wówczas był dużym fanem poprzedniego filmu Nolana – Memento. Soderbergh opowiada:

Zadzwonił do mnie Dan Aloni, agent Chrisa, którego znałem już z czasów, gdy pokazał mi “Memento” po tym, jak nie mogli znaleźć dystrybutora (…) Ja po seansie uznałem, że to natychmiastowy klasyk. (…) Miesiące później Dan zadzwonił i powiedział, że w Warnerze mają scenariusz “Bezsenności” i Chris jest nim zainteresowany, ale Warner nie chce się spotkać. Spytałem, jak to możliwe. Odpowiedział, że producentowi nie podobało się “Memento”. Ja na to: “I co z tego?”

Soderbergh postanowił sam skontaktować się z Warner Bros. w imieniu Nolana.

Zadzwoniłem do tego producenta i powiedziałem, że to spotkanie musi się odbyć. Odpowiedział, że nie podobało mu się “Memento”. Spytałem, czy spodobała mu się realizacja. Powiedział, że tak, była świetna. Odparłem: “Spotkaj się z nim”. To wszystko, co zrobiłem. Wiedziałem, że jeśli Chris pojawi się na spotkaniu, dostanie tę pracę.

Bezsenność, remake norweskiego filmu, zarobiła 113 mln dolarów na świecie i rozpoczęła długą współpracę Nolana z Warnerem – w następnej kolejności studio powierzyło mu realizację widowiska Batman – Początek. Soderbergh uważa, że Nolan poradziłby sobie i bez jego pomocy, ale był to szczęśliwy zbieg okoliczności. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA