search
REKLAMA
News

TERRY GILLIAM krytykuje CZARNĄ PANTERĘ: “Nie znoszę tego filmu”

Łukasz Budnik

22 grudnia 2019

REKLAMA

Ucichła już tegoroczna dyskusja o filmach superbohaterskich, zapoczątkowana przez Martina Scorsesego, niewykluczone jednak, że temat powróci za sprawą Terry’ego Gilliama. Reżyser w wypowiedzi dla IndieWire w negatywnym tonie wypowiedział się na temat Czarnej Pantery i filmów superbohaterskich ogółem.

Oto, co miał do powiedzenia na temat nominowanego do Oscara przeboju Ryana Cooglera:

Nie znoszę Czarnej Pantery. Wariuję przez ten film. Daje czarnoskórym dzieciom ideę, że to jest coś, w co można wierzyć. To wierutna bzdura. Ludzie, którzy to stworzyli, nigdy chyba nie byli w Afryce. Mieli stylistów, którzy zajęli się afrykańskimi kostiumami i tym podobne, ale mimo to nie cierpię tego filmu. Po części dlatego, że media nie przestawały opowiadać o tym, jak ważne są te bzdury.

Zapytany, czy według niego Czarna Pantera była tak popularna tylko ze względu na poprawność polityczną, Gilliam stwierdził, że “gotuje mu się krew”. Co ciekawe, twórca nie ma racji w tym, że ekipa hitu Marvela nigdy nie była w Afryce – Coogler wybrał się tam z innymi twórcami w celu poszukiwania inspiracji, a część zdjęć realizowano m.in. w RPA i Ugandzie.

Gilliam odniósł się jeszcze do całości kina superbohaterskiego, stwierdzając, że jest ono kłamstwem sugerującym iż trzeba być herosem, żeby robić coś wartościowego. Według reżysera to nie jest przekaz, który powinien być kierowany do młodych ludzi konfrontujących się z rzeczywistością, bo ciekawsze jest rozwiązywanie problemów z perspektywy zwykłego człowieka. Gilliam odniósł się też do kosztów produkcji takich obrazów.

Nie ma miejsca i pieniędzy na większy zakres filmów. Albo robi się film za około 150 milionów, albo za mniej niż 10. Gdzie pozostałe produkcje? Już nie istnieją. Ja robię filmy, które mają nakłonić ludzi do myślenia. To znaczy, staram się ich zabawić na tyle, żeby nie zasnęli, ale też żeby przemyśleli pewne sprawy, spojrzeli na świat w inny sposób i rozważyli możliwości. Tamte filmy tego nie robią.

Reżyser przyznał, że technicznie nie można nic zarzucić filmom superbohaterskim, jednak ich wadą jest powtarzalność. “Trzeba wysadzać kolejne miasta”.

Przypomnijmy, że Czarna Pantera zarobiła ponad miliard dolarów na całym świecie i zdobyła 3 Oscary – za muzykę, kostiumy i scenografię. 

Co sądzicie o wypowiedzi reżysera?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA