search
REKLAMA
News

STEPHEN FRY zdradził, że AI ukradło jego głos z audiobooków “Harry’ego Pottera”. Aktor ostrzega

Stephen Fry przestrzega przed AI.

Łukasz Budnik

21 września 2023

REKLAMA

Temat sztucznej inteligencji powraca jak bumerang i jest przytaczany przez ludzi kina, także przy okazji trwających strajków, których uczestnicy sprzeciwiają się temu, by AI zastąpiło ich w pracy. Tymczasem popularny brytyjski aktor Stephen Fry opowiedział właśnie o takim przypadku.

Na CogX Festival, Fry pokazał uczestnikom fragment dokumentu, w którym słyszymy jego głos jako narratora – problem w tym, że Fry nie brał udziału w tamtym projekcie.

Jestem dumnym członkiem SAG-AFTRA i, jak wiecie, od trzech miesięcy strajkuję. Jedną z najbardziej palących kwestii jest AI. Nie powiedziałem ani słowa z tego, co słyszeliście. To była maszyna. Tak, zszokowało mnie to. Swego czasu przeczytałem wszystkie siedem części “Harry’ego Pottera” i na tej podstawie stworzyli mój głos za pomocą sztucznej inteligencji, a potem ułożyli tę narrację.

LONDON, ENGLAND - JUNE 03: President of MCC Stephen Fry during day three of the LV= Insurance Test Match between England and Ireland at Lord's Cricket Ground on June 03, 2023 in London, England. (Photo by Gareth Copley/Getty Images)

Fry dodał:

To, co słyszeliście, to nie zlepek zdań. To sztuczny głos, modulowany tak, by pasował do kolejnych zdań. Tym samym mógłbym usłyszeć, że czytałem apel o szturm na Parlament lub film pornograficzny i odbyłoby się to bez mojej zgody czy wiedzy. Gdy usłyszałem o tym dokumencie, wysłałem to swoim agentom, a oni się wściekli – nie wiedzieli, że to w ogóle możliwe. Jeszcze nic nie widzieliśmy. To tylko dźwięk. Niedługo równie przekonujące będą materiały wideo z deepfake’ami.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA