search
REKLAMA
News

ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE polskim kandydatem do Oscara

Łukasz Budnik

10 sierpnia 2020

REKLAMA

Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował,  jaki film został wybrany na kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Dziś o godzinie 11:00 zebrała się Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka, która wybrała jeden tytuł: Śniegu już nigdy nie będzie Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. 

Przypomnijmy, że film powyższego duetu będzie miał swoją światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Poza tym będzie można go zobaczyć w programie Telluride Film Festival, jednego z najważniejszych amerykańskich festiwali filmowych. Główną rolę zagrał Alec Utgoff, znany z trzeciego sezonu Stranger Things, gdzie wcielił się w Alexeia. W filmie występują też Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Katarzyna Figura, Weronika Rosati, Krzysztof Czeczot, Łukasz Simlat i Andrzej Chyra. Tak przedstawia się fabuła filmu (za PISF):

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

Dodajmy, że PISF będzie wspierał finansowo dwa inne tytuły starające się o nominację (oprócz filmu Szumowskiej): Zabij to i wyjedź z tego miasta (w kategorii animacji) oraz Obywatela Jonesa w głównej kategorii – film ten zgłosił amerykański dystrybutor.

Przypomnijmy, jakie były pozostałe zgłoszone filmy, spośród których wybrano dzisiaj dzieło Szumowskiej i Englerta:

  1. Sala samobójców. Hejter, reż. Jan Komasa
  2. Sweat, reż. Magnus von Horn
  3. 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, reż. Jan Holoubek
  4. Supernova, reż. Bartosz Kruhlik
  5. Klecha, reż. Jacek Gwizdała
  6. Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński

Uważacie, że dokonano dobrego wyboru?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA