search
REKLAMA
News

ROMAN POLAŃSKI odwołał spotkanie ze studentami łódzkiej filmówki

Łukasz Budnik

30 listopada 2019

REKLAMA

W środę informowaliśmy was o poruszeniu, jakie wywołała planowana wizyta Romana Polańskiego w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Reżyser miał spotkać się ze studentami, jednak część z nich wyraziła sprzeciw. 

Swoją decyzję argumentowali tym, że filmówka, jak każda inna placówka edukacyjna, powinna być miejscem, w którym potępia się przemoc seksualną. Przypomnijmy, że Polański kilkakrotnie oskarżany był o takie czyny – ostatnio przez francuską aktorkę i modelkę, Valentine Monnier. W treści petycji napisano, że “powaga tych oskarżeń oraz ich ilość sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych”. Oświadczenie w sprawie wydał na Facebooku rektor uczelni, Mariusz Grzegorzek. Pisał w nim:

Nie czuję, że mam jakiekolwiek prawo do moralnej oceny życia Romana Polańskiego. Na jakiej podstawie miałbym ją sobie wyrobić? Rozdygotanych doniesień medialnych, stanowiska amerykańskiego organu sprawiedliwości, własnych intuicji? Wzajemny szacunek i ograniczona wiara w racje kreowane przez media, w tym media społecznościowe, to dla mnie priorytet. Namawiam Was do tego samego, kto nie czuje się przekonany, może przecież nie przychodzić.

Polański

Okazało się, że spotkanie odwołał sam Polański. W piątek na stronie uczelni pojawiła się informacja, że wizyta, która miała odbyć się dzisiaj (30 listopada) została anulowana na prośbę twórcy. Wczoraj podczas gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi Polański odebrał Złotego Glana, nagrodę przyznawaną “niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom  i trendom”. Odbierając nagrodę, Polański zastanawiał się, czy na pewno na nią zasługuje i mówił, że jest naprawdę wzruszony. Przez rozpoczęciem uroczystości z kina zostało wyproszonych troje młodych ludzi, którzy próbowali zakłócić jej przebieg.

Najnowszy film Romana Polańskiego – Oficer i szpieg – trafi do polskich kin 27 grudnia. Uroczysta premiera produkcji odbyła się w czwartek w Warszawie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA