search
REKLAMA
News

Reżyser BLONDE z Aną de Armas nazywa film “córką WŚCIEKŁEGO BYKA i OBYWATELA KANE’A”

“Blonde” trafi na Netflixa.

Łukasz Budnik

19 kwietnia 2022

Blonde ana de armas
REKLAMA

Jedną z premier Netflixa zapowiedzianych na ten rok jest Blonde, nowy film Andrew Dominika (Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda) opowiadający o losach Marilyn Monroe i oparty na powieści autorstwa Joyce Carol Oates (sama autorka utrzymuje, że nie należy jej dzieła traktować jako biografii).

W słynną gwiazdę wciela się Ana de Armas. Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery, ale w zeszłym miesiącu dowiedzieliśmy się, że film otrzymał od  Motion Pictures Association kategorię NC-17 – kategoria ta (nadana ze względu na treści seksualne) oznacza, że film mogą zobaczyć wyłącznie osoby powyżej 17 roku życia.

W nowej rozmowie z “Collider” Dominik porównał Blonde do dwóch słynnych klasyków kina – Wściekłego byka oraz Obywatela Kane’a.

“Blonde” to film dla wszystkich niekochanych dzieci na świecie. To tak, jakby “Obywatel Kane” i “Wściekły byk” miały córkę. Całą ideą przyświecającą “Blonde” było pokazać w detalach dramat z dzieciństwa, a potem zaprezentować, w jaki sposób dzieli on osobowość osoby dorosłej na prywatną i publiczną, oraz jak taki dorosły postrzega świat przez ten pryzmat. To historia osoby, której racjonalny obraz świata jest burzony przez podświadomość. Używamy przy tym ikonografii Marilyn Monroe.

Reżyser dodał, że historia opowiadana w Blonde to tragedia i koszmar.

To niechciane dziecko, które staje się najbardziej pożądaną kobietą na świecie i musi sobie z tym pożądaniem poradzić.

ana de armas marilyn monroe 1

W jednym z wcześniejszych wywiadów Dominik przyznał, że jest wdzięczny Netflixowi za to, że przystał na to, by film był przeznaczony wyłącznie dla dorosłych. Blonde była w przygotowaniu od lat, a pierwotnie miały ją zagrać kolejno Naomi Watts i Jessica Chastain. Ostatecznie obsadzono jednak Anę De Armas, która o swojej roli mówiła:

Byłam tylko na jednym przesłuchaniu do roli Marilyn i Andrew już wtedy mnie wybrał. (…) Wiedziałam, że mogę to zrobić. Zagranie Marilyn było przełomowe – Kubanka, która wciela się w Marilyn Monroe… Bardzo tego chciałam. Widzimy jej słynne zdjęcia, na których się uśmiecha, ale to tylko skrawek tego, przez co przechodziła w tamtym czasie.

Poza de Armas, w filmie występują Adrian Brody, Bobby Cannavale i Julianne Nicholson. Zdjęcia zakończyły się już w 2019 roku. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA