search
REKLAMA
News

PRZEMINĘŁO Z WIATREM tymczasowo zniknęło z biblioteki HBO Max. Powodem jest przedstawienie uprzedzeń rasowych

Łukasz Budnik

10 czerwca 2020

REKLAMA

Od startu platformy HBO Max minęły niecałe dwa tygodnie. Gdy serwis ruszał, jednym z dostępnych filmów było słynne Przeminęło z wiatrem, jeden z tytułów przewijających się na listach najlepszych produkcji w historii oraz – uwzględniając inflację – najlepiej zarabiający film wszech czasów. Przedstawiciele platformy postanowili jednak usunąć tytuł z biblioteki.

W oświadczeniu HBO Max czytamy o powodach takiej decyzji:

“Przeminęło z wiatrem” to produkt swoich czasów i przedstawia uprzedzenia rasowe i etniczne które, niestety, były powszechne w amerykańskim społeczeństwie. Rasizm był zły wtedy i jest zły teraz, a my czuliśmy, że trzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych uprzedzeń byłoby nieodpowiedzialne. Sposób, w jaki przedstawiono te aspekty stoi w opozycji do wartości wyznawanych przez WarnerMedia, zatem kiedy film wróci na HBO Max, nastąpi to z uwzględnieniem dyskusji o historycznym kontekście i potępieniem tych obrazów. Będzie jednak pokazany w oryginalnej wersji – w innym wypadku byłoby to jak stwierdzenie, że te uprzedzenia nigdy nie istniały. Jeśli mamy tworzyć sprawiedliwą przyszłość z uwzględnieniem mniejszości, musimy najpierw zrozumieć naszą historię.

gone-with-the-wind-clark-gable-vivien-leigh
Przeminęło z wiatrem, reż. Victor Fleming

Usunięcie filmu z biblioteki nastąpiło dzień po tym, jak zaapelował o to scenarzysta John Ridley (Zniewolony), który stwierdził, że dzieło w reżyserii Victora Fleminga albo ignoruje horror jaki przeżywali niewolnicy w czasach przedstawionych w filmie, albo utrwala stereotypy dotyczące czarnoskórych osób. Ridley stwierdził też, że film przedstawia Konfederację jako państwo którego celem jest coś lepszego niż zgrupowanie, które chce utrzymać prawo do handlu ludźmi.

Przypomnijmy, że Przeminęło z wiatrem otrzymało 8 Oscarów, w tym pierwszy historii dla czarnoskórej osoby, aktorki Hattie McDaniel – podczas ceremonii rozdania statuetek musiała ona siedzieć w odosobnieniu w dalekim zakątku sali. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA