search
REKLAMA
News

Przedstawicielka BBC nazwała serial LUTHER nieautentycznym, bo główny bohater nie ma czarnoskórych kolegów

Łukasz Budnik

16 kwietnia 2021

REKLAMA

W 2010 roku zadebiutował serial Luther, w którym tytułową rolę detektywa londyńskiej policji zmagającego się z trudną przeszłością zagrał Idris Elba. Do tej pory produkcja doczekała się pięciu sezonów (ostatni w 2019) i spotkała się z pozytywnym odbiorem widzów i krytyków. O Lutherze zrobiło się ostatnio głośno, gdy zatrudniona w zeszłym roku menedżerka ds. różnorodności z BBC, Miranda Wayland, nazwała historię nieautentyczną, jeśli chodzi o czarnoskórych.

Wayland tłumaczy:

Kiedy “Luther” zadebiutował, wszystkim bardzo podobało się, że jest tam Idris Elba – silny, czarnoskóry bohater pierwszoplanowy. Wszyscy się w nim zakochaliśmy. Gdy jednak doszło się już do drugiej serii, zaczynało się myśleć: “OK, on nie ma żadnych czarnych przyjaciół, nie je karaibskiego jedzenia, to nie wydaje się autentyczne”. (…) Dobrze mieć istotne seriale z kluczowymi bohaterami, ale trzeba się upewnić, że wszystko co z nimi związane ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wszystko rozbija się o to, żebyśmy mieli pewność, że dany program jest autentyczny, jeśli chodzi o opowiadanie historii.

Z kolei dziennikarz Femi Oluwole ironicznie dodał, że policjanci krytykują Luthera przy każdej okazji, więc to z pewnością oznaka autentyczności tej postaci.

Luther doczekał się do tej pory 20 odcinków, a Elba i twórcy chcieliby zrealizować także filmową wersję serialu.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA