search
REKLAMA
News

Planowano PIĄTY ELEMENT 2. Współscenarzysta wyjawia, dlaczego nie powstał

Maria Grzybowska

18 lutego 2021

REKLAMA

Kultowe science fiction od Luca Bessona, Piąty element z 1997 roku miał doczekać się sequela. Niestety projekt nie doszedł do skutku.

Akcja filmu toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, futurystycznej rzeczywistości, w której Bruce Willis jest taksówkarzem, który podejmuje się ochrony humanoidalnej istoty granej przez Millę Jovovich – Leeloo. Przeżycie Leeloo jest ściśle powiązanie z przetrwaniem całej ludzkiej rasy w starciu z wrogą kosmiczną istotą. Ostatnio współscenarzysta Piątego elementu, Robert Kamen, ujawnił w wywiadzie, że Besson miał w planach kontynuację filmu, która niestety nie doszła do skutku.

[Scenariusz] miał tak naprawdę 180 stron, a [Luc Besson] dodał do niego jeszcze drugą część, która nie miała sensu. Planowaliśmy zrealizować ją jako kontynuację, ale nie miała ona sensu, a Piąty element nie był tutaj [w USA] wystarczająco dużym sukcesem. Gdzie indziej na świecie odniósł ogromny  sukces i jest klasykiem, ale tutaj zarobił tylko 75 lub 80 milionów dolarów. Ten film znacznie wyprzedzał swój czas. Tak że nigdy nie zrobiliśmy sequela, który wymagałby wzięcia kolejnej 180-stronicowej rzeczy, którą miał [Besson] i przerobienia jej na scenariusz.

piąty element

Zatem z wypowiedzi Kamena wynika, że brak sequela wynikał zarówno z braku sukcesu kasowego Piątego elementu w Stanach, jak i niedostosowanego do hollywoodzkich standardów, autorskiego stylu scenariopisarskiego reżysera. Jest chyba czego żałować, wszak siła oddziaływania filmu Bessona wynika właśnie z unikalnej kombinacji jego artystycznej wizji z hollywoodzką strukturą.

Chcielibyście doczekać się Piątego elementu 2?

 

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA