search
REKLAMA
News

Oskarżycielki HARVEYA WEINSTEINA przegłosują ugodę, której suma opiewa na ponad 36 MILIONÓW DOLARÓW

Weronika Lipińska

19 listopada 2020

REKLAMA

Dla przypomnienia, w 2017 roku kilkadziesiąt kobiet oskarżyło Harveya Weinsteina o molestowanie i napaści seksualne. Tym samym kariera producenta legła w gruzach i został wyrzucony z własnej firmy, która niedługo potem zbankrutowała. Sprawa Weinsteina w znacznej mierze przyczyniła się też do powstania ruchu #MeToo, którego głównym założeniem było nagłośnienie rozmiaru problemu nadużyć seksualnych wobec kobiet.

W lutym tego roku były producent został uznany za winnego gwałtu i wymuszenia aktu seksualnego. O gwałt oskarżyła go Jessica Mann, która w czasie zdarzenia była fryzjerką i początkującą aktorką. Natomiast Miriam “Mimi” Haley, asystentka produkcji Projektu Runaway, oskarżyła go wymuszenie seksu oralnego. Weinsteinowi w sumie groziło do 30 lat pozbawienia wolności, ostatecznie skazano go na 23 lata. Tymczasem negocjacje odnośnie odszkodowania dla oskarżycielek trwały. Teraz, jak donosi The Hollywood Reporter, najnowsza wersja ugody, która ma na celu zakończenie większości roszczeń wobec Harveya Weinsteina, zostanie poddana pod głosowanie kobietom, które go oskarżyły. Łączna kwota ugody opiewa na 36,2 milionów dolarów, z czego 17 milionów to fundusz na odszkodowania w związku z wykroczeniami seksualnymi,  a reszta uwzględnia m.in. pokrycie kosztów obrony byłych reprezentantów firmy, poza skazanym.

Ekspert ds. wykroczeń seksualnych ma zapoznać się z każdym oskarżeniem i zadecydować o jego słuszności, a następnie skali, która zdeterminuje wysokości potencjalnego odszkodowania. Po dopuszczeniu roszczenia każda oskarżycielka będzie miała wybór, czy zrezygnować ze wszystkich  ewentualnych roszczeń przeciwko Weinsteinowi w przyszłości. Jeżeli zrezygnuje, otrzyma pełną kwotę należnego odszkodowania, jeżeli nie, otrzyma 25%, a reszta trafi do firm ubezpieczeniowych.

Ugoda obejmuje też wieczyste zwolnienie z roszczeń wobec byłych członków zarządu i kierownictwa The Weinstein Company, w tym brata Harveya, Boba Weinsteina. Kobiety mają czas na przedłożenie decyzji do 18 grudnia.

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA