search
REKLAMA
News

Ogromny budżet sequeli AVATARA. Ile kosztują nadchodzące kontynuacje widowiska science fiction?

Łukasz Budnik

14 maja 2020

6a
REKLAMA

Nim rozpoczęła się pandemia, James Cameron pracował jednocześnie nad drugą i trzecią częścią Avatara. Pierwszy sequel zadebiutuje 17 grudnia 2021 roku, Avatar 3 – 22 grudnia 2023 roku. Później przyjdzie czas na Avatara 4 – 19 grudnia 2025 roku. Ostatnią zapowiedzianą częścią serii jest Avatar 5, który ma trafić na ekrany  17 grudnia 2027 roku. “Deadline” poinformowało, jak duży budżet przeznaczony jest na realizację kontynuacji.

Kwota jest niebotyczna – serwis pisze o miliardzie dolarów, nie precyzując jednak, czy to suma potrzebna na realizację wszystkich czterech sequeli (wtedy każdy z nich kosztowałby około 250 milionów dolarów), czy jedynie dwóch aktualnie powstających. Jeśli prawdziwa jest druga opcja, oznacza to, że Avatar 2 oraz Avatar 3 kosztują więcej, niż jakikolwiek inny film w dziejach. Dla porównania, budżet pierwszego Avatara wynosił 237 mln dolarów, a film zebrał na całym świecie 2,79 mld dolarów i aż do zeszłego roku – nim zepchnęło go Avengers: Koniec gry – znajdował się na pierwszym miejscu listy najlepiej zarabiających produkcji wszech czasów.

Avatar 2 Avatar 3 powstają w Nowej Zelandii. Cameron stwierdził niedawno że liczy na szybki powrót na plan, zwłaszcza że kraj ten dobrze radzi sobie w walce z koronawirusem – według niego nie będzie problemu z tym, by wyrobić się z realizacją na planowany czas premiery.

Tutaj zobaczycie opublikowane niedawno zdjęcia z planu. Pojawiło się też nowe, a na nim widzimy Zoe Saldanę, Sama Worthingtona, Kate Winslet i Cliffa Curtisa w przerwie od podwodnej sesji motion capture.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA