search
REKLAMA
News

Nie żyje WIESŁAW GOŁAS. Miał 90 lat

Wiesław Gołas gościł na ekranie przez 40 lat.

Łukasz Budnik

9 września 2021

REKLAMA

 

W wieku 90 lat zmarł Wiesław Gołas, aktor znany z roli Tomasza Czereśniaka w serialu Czterej pancerni i pies, a także z filmów takich jak Poszukiwany, poszukiwanaHydrozagadka czy Żona dla Australijczyka. W październiku zeszłego roku doznał udaru, miał problemy ze zdrowiem. Informacje o śmierci potwierdziła jego córka, Agnieszka Gołas-Ners.

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku (według oficjalnych dokumentów 4 października; ponoć za pomyłkę jest odpowiedzialny pijany organista). W młodości Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, a po wojnie studiował na PWST w Warszawie. Jego debiut przypadł na Pokolenie Andrzej Wajdy. Jego kariera trwała 40 lat, a w czasie jej trwania przyszło mu pracować ze słynnymi polskimi reżyserami, w tym Wojciechem Hasem, Andrzejem Munkiem, Jerzym Hoffmanem czy Stanisławem Bareją. Wystąpił w takich klasykach, jak Rękopis znaleziony w SaragossiePotop, Brunet wieczorową porą. Na małym ekranie grywał nie tylko w Czterech pancernych, lecz także w Alternatywy 4Czterdziestolatku czy Kapitan Sowa na tropie. Pojawiał się też na deskach teatru. Ostatni występ na wielkim ekranie dał w latach 90. w Szabli od komendanta. 

Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odebrał także Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA