search
REKLAMA
News

Nie żyje STUART GORDON, twórca REANIMATORA i innych adaptacji twórczości Lovecrafta

Łukasz Budnik

25 marca 2020

REKLAMA

W wieku 72 lat zmarł Stuart Gordon, amerykański filmowiec, reżyser sztuk teatralnych i scenarzysta. Wielki fan twórczości H.P. Lovecrafta – w swojej karierze adaptował kilka jego dzieł. 

Gordon urodził się w Chicago w 1947 roku. Po skończeniu liceum pracował w marketingu, a następnie uczęszczał na Uniwersytet Wisconsin-Madison, gdzie jego specjalizacją był teatr. Tam też założył swoją pierwszą organizację teatralną. Później wraz z żoną Carolyn Purdy-Gordon założył Organic Theater Company, który wystawiał sztuki Davida Mameta. W środowisku teatralnym był zresztą aktywny nawet w późniejszym okresie kariery – udzielał się jeszcze w 2014 roku.

W latach 80. Gordon zajął się reżyserią kilku filmów będących adaptacją twórczości wspomnianego wyżej Lovecrafta, w tym ReanimatoraZza światów, Potwora na zamku oraz Lalek. Ma też na koncie takie filmy jak Robot Jox oraz Space Truckers. Współtworzył i produkował również Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki.

Smutek z powodu śmierci reżysera wyrazili między innymi występująca w Reanimatorze Barbara Crampton oraz reżyser filmowy Edgar Wright.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA