search
REKLAMA
News

Nie żyje RYSZARD FILIPSKI. Aktor miał 87 lat

Ryszard Filipski grał m.in. w “Hubalu” i “Zamachu stanu”.

Łukasz Budnik

29 października 2021

REKLAMA

22 października po długiej chorobie zmarł Ryszard Filipski, znany m.in z roli w filmie Hubal. Aktor nie chciał, aby jego śmierć była przedmiotem medialnego rozgłosu, wobec czego poinformowano o niej już po pogrzebie. Wieści o odejściu aktora przekazał portal majorhubal.pl, a potwierdził filmpolski.pl. Filipski miał 87 lat. 

Ryszard Filipski urodził się 17 lipca 1934 roku we Lwowie, a w 1958 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Już wtedy grywał w Teatrze 7.15 w Łodzi. W kolejnych latach pojawiał się także na deskach teatrów w Krakowie, jak również sam kierował Teatrem Ludowym w Nowej Hucie. Jednocześnie pojawiał się też na ekranie, w tym w KanalePopiołach czy Stawce większej niż życie. Później grał między innymi w PotopieHubalu oraz wyreżyserowanym przez siebie Zamachu stanu, gdzie wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego. Choć produkcja spotkała się z dobrym przyjęciem na gdyńskim festiwalu, to nie zebrała dużej publiki. Wkrótce Filipski wycofał się z zawodu aktora i poświęcił innym zajęciom, prowadził na przykład stadninę koni i napisał książkę. Wydał też powieść i udzielał się w polityce. Na ekrany powrócił po latach, gdy wystąpił w ZaginionejKryminalnych oraz Pitbullu.

Kierował założonym przez siebie Zespołem Filmowym „Kraków” oraz był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Iluzjon”. Założył także teatr eref-66. Był odznaczony m. in. Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA