search
REKLAMA
News

Nie żyje Robert Forster, nominowany do Oscara za rolę w “Jackie Brown”

Łukasz Budnik

12 października 2019

REKLAMA

Jak podaje portal “Variety”, wczoraj zmarł Robert Forster, charakterystyczny aktor który w swojej karierze pojawił się w ponad stu filmach, a za rolę w Jackie Brown Quentina Tarantino był nominowany do Oscara. Powodem śmierci był rak mózgu. Forster miał 78 lat.

Aktor urodził się 13 lipca 1941 roku. Swoją karierę rozpoczął na Broadwayu, a potem został obsadzony w W zwierciadle złotego oka (1967) Johna Hustona. Po występie w kilku filmach trafił do obsady serialu Banyon – ponoć to właśnie ta rola skłoniła Tarantino do obsadzenia Forstera w swoim filmie. Aktor za rolę Maxa Cherry był w 1998 roku nominowany w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego.

Występ w Jackie Brown odświeżył jego karierę. Forster pojawił się później między innymi w Mullholland Drive Davida Lyncha, Spadkobiercach oraz Olimpie w ogniu. Z Lynchem współpracował ponownie przy okazji trzeciego sezonu Twin Peaks. Zagrał też w Breaking Bad. W dniu jego śmierci pojawiła się filmowa kontynuacja serialu.

Poza karierą aktorską, Forster był również mówcą motywacyjnym i należał do Triple Nine Society, zrzeszającego osoby o wysokim ilorazie inteligencji.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA