search
REKLAMA
News

Nie żyje raper i aktor COOLIO. Był autorem piosenki “Gangsta’s Paradise” z “Młodych gniewnych”

Coolio miał 59 lat.

Łukasz Budnik

29 września 2022

coolio
REKLAMA

W wieku 59 lat zmarł Artis Leon Ivey Jr., znany na świecie jako Coolio. Raper i aktor odszedł w domu swojego przyjaciela, gdzie “wszedł do łazienki i już nigdy nie wyszedł”. Przyczyna śmierci nie została podana.

Coolio urodził się 1 sierpnia 1963 roku.  Jego kariera zaczęła się w stacji radiowej KDAY, gdzie nagrał swój pierwszy singiel. Swoją debiutancką płytę wydał w 1994 roku, a rok później nagrał swój najpopularniejszy utwór – Gangsta’s Paradise, który trafił na ścieżkę dźwiękową z filmu Młodzi gniewni (1995) z Michelle Pfeiffer i sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy na świecie. Ta piosenka (w której sample zostały zaczerpnięte z utworu Pasttime Paradise Stevie’ego Wondera) oraz kolejne albumy przyniosły mu międzynarodową popularność. Innym utworem Coolio, który trafił na ścieżkę dźwiękową filmu (w tym przypadku Nic do stracenia) był C U When U Get There. Łącznie wydał osiem solowych albumów; ostatni w 2009 roku.

Coolio nie tylko nagrywał piosenki do filmów, lecz także w nich występował – pojawił się m.in. w Spalić HollywoodBatmanie i RobinieZatopionych oraz Piszcz, jeśli wiesz co zrobiłem w ostatni piątek trzynastego. Skomponował motyw przewodni do serialu Kenan & Kel, emitowanego w latach 1996-2000.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA