search
REKLAMA
News

Nie żyje LOUISE FLETCHER, laureatka Oscara za rolę siostry Ratched z “Lotu nad kukułczym gniazdem”

Louise Fletcher miała 88 lat.

Łukasz Budnik

24 września 2022

fletcher
REKLAMA

W wieku 88 lat zmarła Louise Fletcher, która przeszła do historii kina nagrodzoną Oscarem, BAFTA oraz Złotym Globem kreacją siostry Ratched w Locie nad kukułczym gniazdem. Jak informują media, odeszła spokojnie we własnym domu, otoczona bliskimi.

Fletcher urodziła się 22 lipca 1934. Jej rodzice byli niesłyszący; mowy nauczyła się od swojej cioci, która zainteresowała ją też aktorstwem. Studiowała na University of North Carolina, a później przeniosła się do Los Angeles. Zarabiała jako sekretarka, wieczorami dokształcając się w kierunku aktorstwa. Na ekranie zaczęła się pojawiać w 1958 roku w produkcjach telewizyjnych, a w Locie… wystąpiła w 1975 roku – ta rola przyniosła jej sławę i uznanie. W kolejnych latach pojawiała się zarówno w filmach, które były sukcesem finansowym i cieszyły się uznaniem krytyków, jak i tych, które poniosły porażkę – oglądaliśmy ją w takich produkcjach, jak m.in. Egzorcysta II: Heretyk, The Cheap Detective, The Lady in Red, Burza mózgów, Podpalaczka,  Najlepsi z najlepszych, Arytmetyka diabła czy Szkoła uwodzenia. Z kolei na małym ekranie najdłużej występowała w serialu Star Trek: Stacja kosmiczna; na przestrzeni 6 lat pojawiła się w czternastu odcinkach. Ostatnim premierowym filmem z jej udziałem okazało się Grizzly II: Revenge, który został jednak nakręcony w latach 80.

Za role w serialach Gdzie diabeł mówi dobranoc oraz Joan z Arkadii była nominowana do nagrody Emmy.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA